česky english Vítejte, dnes je pátek 19. duben 2024

Lze zkontrolovat správnost Gerber dat? Testovací data IPC-D-356 to umí.

09.05. 2017 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr300x225.png

Čas od času člověk slyší o špatně vyrobené desce plošných spojů, i když si je návrhář desky jistý, že poslal do výroby správná data. Otázkou tedy je, zda je možné správnost zasílaných Gerber dat nějak ověřit.

Gerber data, která se u nás pořád ještě ve většině případů používají jako podklady pro výrobu desky, nemusí být doopravdy bez vady, přičemž to na první pohled není ani vidět. Důvodů může být více, od nevhodného nastavení při generování Gerber dat, např. desetinných míst v souřadnicích, až po nesprávné interpretování dodaných Gerber dat u výrobce.

Většina návrhových programů desek umí zhotovit kromě Gerber výstupu i soubor dat ve formátu IPC-D-356. Ten je určen pro testování neosazené desky a je to jakýsi “netlist“, který říká, odkud kam daný spoj jde, ale ne pomocí značení součástek a jejich vývodů, ale prostřednictvím souřadnic.

IPC-D-356-netlist
Obr. 2 Ukázka netlistu IPC-D-356

CAM software používaný u výrobce desky, např. CAM350, umí z načtených Gerber dat také vygenerovat netlist IPC-D-356 a ten porovnat s dodaným IPC-D-356 - jejich souřadnice musí být totožné. Tak lze snadno zjistit rozpojený, nebo zkratovaný spoj. Je tedy žádoucí posílat spolu s Gerber daty i výstup IPC-D-356 zejména, když se jedná o výrobu v zahraničí. Informace na toto téma byla už v tomto časopisu publikována, ale protože to bylo před více lety, neuškodí si ji přečíst znovu:

Proč porovnávat netlist z Gerber dat?

Formát IPC-D-356 ve zkratce

(mklauz) @dps-az.cz