česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. duben 2024

Jen tak si létat s dronem? Díky systému ARDRONIS ani omylem

09.02. 2017 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Detekovat, rozpoznat, zatřídit, zjistit směr, zaznamenat a pak už jen vyřadit z činnosti dálkové ovládání. I tak by se dala popsat funkce rádiově řízeného systému pro sledování výskytu dronů v oblastech, kde nejen že nemají co pohledávat, ale zároveň mohou představovat i bezpečnostní riziko – např. na letištích. Ve společnosti Rohde & Schwarz jej nazývají ARDRONIS neboli Automatic Radio-controlled Drone Identification Solution.

Systémy pro dálkové ovládání dronů pracují obvykle v pásmu ISM 2,4 GHz nebo 5,8 GHz, ale setkáme se s nimi i jinde, např. v oblastech 433 MHz či 4,3 GHz. ARDRONIS proto v těchto kmitočtových pásmech „naslouchá“ a využívá přitom rozsáhlé knihovny profilů řídicích signálů dronů se kterou pak dokáže zmíněné druhy signálů detekovat a včas vyhodnotit. Pro komerční stroje automaticky a také spolehlivě v okruhu až jednoho kilometru. Díky funkci pro vyhledávání směru můžeme přímo dohledat osobu s dálkovým ovladačem a bude-li dron vysílat zpět i nějaké video, zaměříme rovněž takový signál.

Narušení se přitom dotýká jen povelů pro drony, další signály v blízkém okolí „napadeny“ nebudou. Systém se tak odlišuje od klasických širokopásmových rušiček ovlivňujících celé frekvenční pásmo, protože dostupnost oblasti ISM pro jiné služby s využitím rozhraní Bluetooth® nebo WLAN, příp. též privátní drony, zde zůstane zachována (celá zpráva). Na stránkách DPS jsme psali též Péči o drony svěřte elektronice. Zatočí s vrtulemi i se spotřebou.

(robenek) @dps-az.cz