česky english Vítejte, dnes je sobota 20. duben 2024

Jak zvládnout vnější napětí na výstupu měniče bez přivedeného vstupu

27.03. 2017 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.png

V řadě průmyslových systémů je běžné, že po osazení desky musíme naprogramovat procesor. S tím se pojí aktivace určitých napětí v obvodu, např. po přivedení běžného vstupního napětí.

To však nemusí být z nejrůznějších důvodů možné a ani žádoucí – můžeme totiž potřebovat programovací napětí odlišné od toho systémového, příp. do hry ještě vstoupí bezpečnostní hledisko spojené s dodávkou energie ze stejného vstupního zdroje též do dalších subsystémů. V takových případech bývají žádaná napětí přiváděna rovnou na výstupy systémových zdrojů napájení. Provoz snižujícího (step-down, buck) měniče s napětím na jeho výstupu a bez přítomnosti vstupního napětí však znamená atypický případ hodný zvláštní pozornosti.

Přivedeme – li napětí na výstup snižujícího měniče bez napětí na jeho vstupu, může se napětí zapojené na výstup objevit stejně tak i na vstupu. Pokud se zrovna nejedná o speciální integrované obvody navržené tak aby blokovaly zpětný tok proudu z výstupu zpět na vstup, objeví se napětí přiváděné na výstup na vstupu díky vestavěné diodě MOSFETu na vyšší straně napájení – viz obr. Jak se k této věci správně postavit a na co nezapomenout ukazuje Chris Glaser (Texas Instruments) v materiálu nazvaném Testing tips for applying external power to supply outputs without an input voltage. A vypočítává rovných sedm bodů.

Napájeny totiž budou všechny obvody připojené ke vstupu, integrovaným obvodem poteče proud opačným směrem, aktivní obvod odebírá proud a stejně tak může odebírat proud i „zakázaný“ obvod. Nesmíme překročit dovolená napětí, snižujícímu měniči je na místě zakázat zvyšující režim a zapomenout nesmíme ani na funkci vývodu power-good (PG).

Více zde.

(robenek) @dps-az.cz