česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 18. duben 2024

Ultrakrátké záblesky světla umožní superrychlé počítače

25.03. 2017 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
01.jpg

Extrémně krátké a ovladatelné pulzy světla by mohly pomoci k počítačům budoucnosti, které pracují až 100 tisíckrát rychleji, než ty dnešní. Prakticky to předvedli vědci s pomocí inženýrů z University of Michigan, když dokázali ovládat vrcholy laserových pulzů a zakřivit světelný paprsek.

Jejich metoda přenáší elektrony daleko rychleji a účinněji, než to dělá elektrický proud. Tento výsledek představuje krok vpřed k tak zvanému "lightwave electronics" a také, i když ve vzdálenější budoucnosti, ke kvantovým počítačům.

Elektrony, které se pohybují skrze polovodičový materiál, např. v počítačích, občas narazí do jiných elektronů, čímž se uvolňuje ztrátová energie v podobě tepla. Naproti tomu koncept elektroniky, který pracuje s vlnovou délkou světla (lightwave electronics) počítá s tím, že elektrony by mohly být přenášeny extrémně krátkými pulzy laserového paprsku. Zatímco rychlá jízda v autě sebou nese zvýšené riziko srážky s jiným vozem, vysoká rychlost pohybujícího se elektronu činí dobu potřebnou k přesunu na velmi malou vzdálenost tak krátkou, že statisticky ke srážce ani nemůže dojít.

Problém se současnými polovodičovými součástkami založenými na křemíku je ten, že se blíží k fyzickým limitům, které nejde posunout dále. To je důvodem pro intenzivní hledání nových možnosti přenosu elektronů.

Celá zpráva zde

(mklauz) @dps-az.cz