česky english Vítejte, dnes je pátek 29. březen 2024

Snadnější vytvoření knihovního prvku pro EAGLE a PADS

DPS 4/2012 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Francouzská firma LIBedit Informatique nabízí užitečný nástroj, který umožňuje jednoduše a rychle vytvořit knihovní prvky. Jedná se o samostatný program LIBedit7 – Component Plaza, který spolupracuje s programy EAGLE v.6 a PADS v.9. I když vytvoření schematických symbolů pro tyto návrhové systémy vyžaduje trochu rozdílné postupy, princip práce s programem je stejný.

Rychlé a bezchybné zapsání čísel a názvů vývodů součástek do schematických symbolů je založeno na využití katalogových údajů v PDF formátu. Nejdříve se v katalogovém listu sejmou data symbolu (vlevo nahoře na obr. 1) a ty se pak přenesou (paste) do levého okénka dialogu pro zpracování symbolu (pravá strana obr. 1). Postup se opakuje i s daty na druhé straně symbolu. Tím jsou čísla a názvy vývodů k dispozici bez ručního přepisování.

Obr. 1 Kopírování dat z katalogového listu v PDF formátu do programu

Obr. 1 Kopírování dat z katalogového listu v PDF formátu do programu

Program si sám z načtených dat zjistí počet potřebných vývodů symbolu a automaticky vytvoří jeho grafiku v podobě obdélníku s vývody na levé a pravé straně. Velikost obdélníku je daná počtem vývodů (obr. 2), přičemž mezera mezi vývody je typická pro programy EAGLE nebo PADS. Obdélník symbolu lze rozšířit nebo zúžit podle potřeby.

Obr. 2 Automaticky vytvořený symbol

Obr. 2 Automaticky vytvořený symbol

Vývody na vytvořeném symbolu mají defaultní charakter – u symbolu pro EAGLE to je typ vývodu zvaný None-Middle, zatímco pro PADS to je typ PIN, což je vlastně jenom středně dlouhá čárka. To lze dodatečně změnit u každého vývodu, tak to jde u programu EAGLE (např. Clk_Middle) nebo PADS (např. PINB). Symboly určené pro PADS mohou mít také svislé vývody dole nebo nahoře, pro EAGLE zatím ne. Stejně tak lze u jednotlivých vývodů symbolu určeného pro program PADS nastavit funkci vývodu (bi-directional, in, out atd.) tak, jak je běžné v programu PADS Logic.

Program rovněž automaticky přidá k symbolu atributy pro značení a název součástky – REFDES a PART TYPE, které jsou sice používané v programu PADS, ale při exportu do programu EAGLE se změní na NAME a VALUE.

Vytvořený symbol lze z tohoto programu převést do knihovny v programu EAGLE nebo PADS, ale program jde ještě dále – umožňuje vytvořit definici součástky přiřazením odpovídajícího pouzdra na desku. V případě převodu do programu EAGLE, kde je potřeba zhotovit tzv. DEVICE, to provede tak, že hledá v knihovnách EAGLE všechna pouzdra (PACKAGE), která mají stejný počet vývodů, jako má zhotovený schematický symbol. Vybráním některého z nich se toto pouzdro přiřadí ke schematickému symbolu. V editoru EAGLE se potom zobrazí nově vytvořená součástka (obr. 3), kterou již lze používat ve schématu i na desce EAGLE.

Obr. 3 Vytvořená součástka (DEVICE) v EAGLE

Obr. 3 Vytvořená součástka (DEVICE) v EAGLE

Bližší informace o tomto programu lze nalézt na www.libedit-informatique.com.