česky english Vítejte, dnes je úterý 23. duben 2019

Potřebujete simulovat teploty součástek, desky plošných spojů či celého zařízení?

17.04. 2018 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
obr300x225.png

S menšími objemy prostor, ve kterých je dnes bývá elektronické zařízení umístěno, roste i požadavek na analýzu teplot jednotlivých součástek, desky plošných spojů, i celého zařízení při daných pracovních podmínkách. Simulovat správně teploty nelze bez simulací přenosu tepla v daném prostředí a proudění okolního média – CFD software (computational fluid dynamics).

Taková simulace již vyžaduje 3D model simulovaného prostředí a software, které i v rukách vývojáře-elektronika může pokud možno jednoduše a rychle analýzu provést. Důležitá je také možnost jednoduše výsledky interpretovat, aniž by uživatel byl expertem na dané úlohy. V úvahu přichází dva programy, vhodné pro tento účel - CFD  software od společnosti Mentor, a Siemens business – FloEFD a FloTHERM.

FloEFD je 3D CFD software určené pro obecné analýzy teploty, přenosu tepla a proudění okolního média, vytvořené formou nadstavby k obvyklým 3D MCAD programům, jako jsou Creo, CATIA v5, Siemens NX a Solid Edge. Toto řešení má výhodu v tom, že simulace probíhá přímo na 3D modelu vytvořeného v daném MCAD programu (není potřeba 3D model přenášet z jiného programu). Pokud někdo ještě nemá 3D MCAD program, potom lze získat FloEFD s integrovanou OEM verzí SolidWorks (nemá všechny funkce plné verze SolidWorks). Protože FloEFD je plněhodnotný CFD simulační program, lze v něm navíc provádět všechny simulace, které zahrnují dynamiku proudění obecně – teploty, přenos tepla, rychlosti a směr proudění, tlakové poměry.

FloTHERM je 3D CFD simulační program specializovaný pro předpověď teploty, proudění vzduchu a přenos tepla v elektronickém zařízení – od teplot součástek, desky plošných spojů až k celému systému, včetně datových center a skříní. Je to samostatný program, do kterého se 3D model načítá z MCAD programů. K dispozici je několik verzí programu FloTHERM podle zaměření simulací – FloTHERM XT (kompletní simulace chlazení v elektronice), FloTHERM PCB (simulace na desce plošných spojů), FloTHERM Pack (simulace zapouzdřeného IO), atd. Verze FloTHERM XT PADS je určena pro přímou spolupráci s programem PADS pro návrh desek plošných spojů, zatímco FloTHERM Xpedition s programem Xpedition. Desky navržené v jiných programech lze načítat přes ODB++.

flotherm-xt

Více o simulačních programech společnosti Mentor určených pro teplotní analýzy zde.

Více o programech FloTHERM a FloEFD.

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik