česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. duben 2024

BQR aktualizovala svůj program fiXtress ASR pro automatickou kontrolu schématu

22.05. 2018 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
fiXtress_ASR.jpg

Izraelská firma BQR, známý výrobce programů pro předpověď spolehlivosti elektroniky, aktualizovala svůj program ASR (Automatic Schematic Review), který automaticky kontroluje schematické zapojení na možné problémy v zapojení a hodnotách součástek. ASR je modul programu fiXtress pro předpověď spolehlivosti, který je možné zakoupit samostatně. Kontroluje zapojení a hodnoty součástek podle předdefinovaných pravidel, přičemž obecně platná pravidla jsou již v programu, zatímco uživatel si může vytvořit svoje vlastní pravidla.

Manuální kontrola schématu je namáhavá práce, navíc časově náročná. Ani tak nelze zaručit, že schéma je bez problémů. Odstranění manuálního procesu kontroly a vyloučení možných lidských chyb bylo důvodem pro vytvoření tohoto programu.

Jaký je rozdíl mezi kontrolou prováděnou v každém editoru schématu a programem fiXtress ASR? FiXtress ASR kontroluje kromě obecných chyb hlavně zapojení vybraných součástek a hodnoty na ně připojených součástek podle údajů či doporučení výrobce.  Mnohé součástky mají dnes velký počet vývodů, a pro vývojáře, který kreslí schematické zapojení, je obtížné si pamatovat jejich nutná či doporučená zapojení včetně hodnot připojených součástek. Výrobce součástky doporučuje například, aby vývod 12 byl připojen na napájení přes pull-up rezistor 4k7, nebo vývody 28 a 34 na zem, i když se nejedná o napájecí vývody. Pochopitelně, že napájecí vývody musí být připojeny na odpovídající potenciály, či vstup nemůže být připojen výstup/vstup jiné součástky, atd.

Stává se, že část nového navrhovaného zapojení je podobná či stejná s obvody, které se již osvědčily. Na základě této zkušenosti lze vytvořit pravidlo, které kontroluje, zda obvody v novém schématu jsou shodně zapojené včetně hodnot použitých součástek.

Schematické zapojení se do programu načítá pomocí výpisu zapojení a součástek (netlist a partlist), takže není vázané na žádný konkrétní program pro kreslení schématu.

Podrobnější informace o tomto programu byla již publikována v časopisu DPS v článku „Automatická kontrola schématu šetří čas i náklady“ (č. 6/2017)

je k dispozici na jeho webovém portálu.

Další informace jsou zde.

(mklauz) @dps-az.cz