česky english Vítejte, dnes je pátek 24. květen 2019

ODB++ Solution Aliance již má přes 50 000 členů

27.11. 2018 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Radek Řezníček
ODB++AlianceUvodni.png

Již od roku 1995 existuje možnost předávat výrobní data z návrhu desky do výroby holé desky či osazování a testování ve formátu ODB++. Ten by mohl ve výrobě nahradit Gerber data, která zahrnují jenom grafickou stránku navržené desky. Začátkem měsíce dosáhla aliance (ODB++ Solution Aliance), která tento formát spravuje, 50 000 členů z řad výrobců software i výrobního zařízení, stejně jako individuálních firem a jednotlivců.

Formát ODB++ zahrnuje všechny údaje o dané desce plošných spojů potřebné pro výrobu – grafiku jednotlivých vrstev desky, stackup jednotlivých vrstev desky, součástky, nety, vývody, varianty osazování, atd. Klasický formát Gerber dat je sice pořád ještě používán pro svoji jednoduchost, ale nepopisuje celou desku z pohledu potřeb výroby, zejména osazování a testování.

Formát ODB++, který aliance spravuje, byl původně vyvinut firmou Valor, kterou později převzal Mentor Graphics. Z obavy před vlastnictvím formátu výrobních dat vyvinula asociace IPC svůj vlastní formát dat IPC2581, který je otevřený a dostupný každému zájemci.

ODB++ Solution Aliance je podporována 70 a více dodavateli softwaru pro vývoj a výrobu elektroniky, kteří zabudovali rozhraní pro tento formát do svých programů.

Více informací se můžete dozvědět přímo ze stránek ODB++ Solution Aliance, odkud si také můžete stáhnout bezplatný prohlížeč ODB++ dat.

radek@cadware.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik