česky english Vítejte, dnes je pondělí 19. srpen 2019

Potřebujete kreslit svazky vodičů? Solid Edge Electrical vám pomůže

29.01. 2019 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
Solid-Edge-Electrical.png

Občas je potřeba zhotovit výkres kabelového svazku (svazku vodičů), který vychází z elektrického zapojení a 3D modelu koncového produktu? Firmy, které navrhují rozsáhlé svazky kabelů či vodičů, například pro letadla, autobusy či elektrické lokomotivy, již používají specializovaný a drahý software, například Capital Harness, ale svazek vodičů je mnohdy potřeba i pro podstatně menší produkty, zejména ve spojení s elektronikou. V takém případě může přijít vhod software Solid Edge Electrical.

Solid Edge je znám především jako 3D MCAD systém, z něhož se připojením modulů Solid Edge Wiring, Solid Edge Harness a Solid Edge Routing stává Solid Edge Electrical.

Solid Edge Wiring umožňuje nakreslit elektrické zapojení zaměřené na následné vytvoření 2D výkresu svazku vodičů či kabelů v Solid Edge Harness. Solid Edge Routing potom umožní připojení k 3D Solid Edge, ve kterém je nakreslen prostorový model mechanické části výrobku, a kde lze potom vytvořit i 3D model svazku vodičů/kabelů. Mezi zobrazením 3D modelu a elektrickým schématem vznikne vazba, která umožňuje tak zvané cross-probing – vybráním objektu ve 3D modelu se tento objekt vybere i ve schématu a naopak. Při tažení kabelového svazku v 3D prostředí mechanického modelu (Solid Edge Routing) program kontroluje minimální povoleného rádiusy ohybů svazku a další záležitosti, které mají vliv na jeho správné provedení. Vytvořené délky jednotlivých částí kabelového svazku lze anotovat do 2D výkresu kabelového svazku.

Jednotlivé části Solid Edge Electrical zahrnují celou řadu nástrojů, které činí kreslení schématu i návrh kabelového svazku jednoduché, automatizované a správné. Knihovna schematických symbolů i editor schématu umožňují nakreslit elektrické zapojení rychle, zatímco elektrická kontrola nakresleného zapojení ujistí projektanta o správném zkreslení daného obvodu. Rovněž při kreslení kabelového svazku je k dispozici knihovna potřebných komponentů, které zahrnují nejenom elektrické prvky, ale i mechanické komponenty, které se svazkem vodičů či kabelů souvisí (průchodky, těsnění, upevňovací materiál, atd.).

Svazek vodičů či kabelů lze zkreslit v Solid Edge Harness i bez nakreslení schématického diagramu v Solid Edge Wiring – informace o jednotlivých vodičích se potom načítá z dodaného netlistu (výpis spojů, kde je uveden každý vodič a kam je připojen).

Více informací zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik