česky english Vítejte, dnes je pátek 26. duben 2024

Které druhy EDA programů vedou?

09.04. 2019 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
ICD PLanner.png

O programech pro návrh desek plošných spojů ví snad něco každý z oboru elektroniky, a tak by se mohlo zdát, že to jsou právě tyto programy, které hrají u výrobců softwae pro elektroniku prim. Nejsou statistiky, které by probíraly počty jednotlivých druhů prodaných programů, ale jsou statistiky, jaký obrat tvořily jednotlivé druhy každým rokem.

Takové statistiky vydávané Aliancí výrobců EDA software (Electronic System Design - ESD) vychází čtvrtletně a ve své zcela základní podobě jsou dostupné zdarma. Z nich už léta vyplývá, že největšího obratu (nákupu) se těší software typu CAE (Computer Aided Engineering), což v elektronice znamená programy pro kreslení schémat, ale zejména simulace a analýzy různého druhu. Pokud bychom hodnotu tohoto obratu označili jako 100, potom jsou na druhém místě programy pro návrh integrovaných obvodů a verifikace s hodnotou asi 60, zatímco programy pro návrh DPS jsou až na třetím místě s hodnotou 25.

I když se tedy nejvíce peněz točí kolem CAE programů, troufám si říci, že programů pro návrh desek je do počtu přeci jenom nejvíce. To, že nepřispívají k velkému obratu, je způsobeno tím, že existuje celá řada programů velmi levných, nebo i zcela zdarma. Zatímco simulačních programů pro signálovou či napájecí integritu, jako příklad, se jistě do počtu neprodává mnoho, jejich celková hodnota zastíní velký počet levných programů pro návrh DPS.

Totéž ale platí i v rámci programů pro návrh desek. Vždy mne udivovalo, s jakou péčí se velké softwarové firmy věnují drahým high-end programům v porovnání s jejich „běžnými“ programy, i když bylo známé, že se právě jich prodá daleko více – teprve statistiky ukázaly, že i poměrně malý počet prodaných high-end systémů znamenal pro výrobce vyšší obrat než u běžných programů.

Jako příklad informací o obratech jednotlivých druhů EDA software a navíc rozdělených podle částí světa lze uvést zprávu „Jak si vedl EDA průmysl ve světě za 3. čtvrtletí 2018“ která byla publikována na tomto webu.

mklauz@dps-az.cz