česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. duben 2024

Víte, k čemu je dobrý virtuální vývod v návrhu desky?

23.04. 2019 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr300x225.png

Někdy je při návrhu desky potřeba, aby se plošné spoje v jedné síti (net) rozbíhaly do svých konečných míst z jednoho místa, případně aby měly stejnou délku, ať už jakoukoliv, nebo definovanou. Normálně to nelze provést, protože chybí společný bod, odkud by spoje vycházely.

Takový požadavek řeší tak zvaný virtuální vývod (virtual pin), který v dané síti zastupuje skutečný vývod, jak je vidět na připojeném obrázku, kde přerušované modré čáry představují původní rozložení vzdušných spojů, zatímco fialová barva znázornňuje nové rozložení vzdušných spojů po zavedení virtuálního vývodu (bodu).

Tento virtuální vývod lze v programu PADS přidat vybrané síti spojů a umístit ho buď přímo ve vybraném vzdušném spoji sítě, nebo i mimo vzdušné spoje dané sítě – v tom případě se k vybrané síti automaticky napojí. Virtuální vývod je na desce fyzicky vytvořen v podobě via otvoru, jehož rozměry a vrtání lze podle potřeby nastavit. Vývod lze také po desce volně přesouvat – pokud je virtuální vývod umístěn na vzdušném spoji, přesouvají se odpovídajícím způsobem i zbývající vzdušné spoje. K jedné síti spojů lze přidat i více virtuálních vývodů. Důležité také je, že virtuální vývod nerozděluje danou síť (net) na dvě různé části, spoje před i za ním pořád patří do stejné sítě spojů. Přidání virtuálního vývodu do sítě spojů podle přiloženého obrázku způsobilo, že vznikly 3 spoje (pin pairs) místo původních 2 – jsou to spoje od vývodů součástek k virtuálnímu vývodu označeném VP1. Situace znázorněná na obr. 2 již splňuje podmínku větvení spojů z jednoho místa a umožňuje, aby vzdušné spoje byly routovány, ať již interaktivně, nebo automaticky.

V případě, že plošné spoje mají mít stejnou délku z výchozího místa (zde od vývodu U1), potom je možné to v programu PADS zajistit jak interaktivně, tak i automaticky.

Další informace jsou uvedeny zde

mklauz@dps-az.cz