česky english Vítejte, dnes je pondělí 06. únor 2023

Potřebujete vytvořit CAD data z hotové desky? Target 3001 to umí

02.07. 2019 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.jpg

Opětovnému vytvoření CAD dat z hotové desky nebo Gerber dat s výpisem materiálu se říká PCB Reverse Engineering. Možností jak to udělat je více, zde se zmíníme o německém návrhovém programu Target 3001, který to umí z hotové desky bez součástek.

Způsob, jakým Target 3001 provede zpětné získání dat desky, je jednoduchý, ale je také vhodný pouze pro jednodušší jednostranné, nebo dvoustranné desky. Základem je bitmapový obrázek horní, případně i spodní strany desky. Ten lze získat ofocením, nebo s pomocí barevného skeneru. Obrázek se ořízne na obrys desky.

V programu se před načtením obrázku nakreslí obrys desky – program umí upravit velikost načteného obrázku tak, že bude mít velikost nakresleného obrysu. Podobně se načte i obrázek spodní strany desky, ale překlopený (tak, jak je vidět spodní strana desky shora).

Obrázek slouží pouze jako podklad pro umístění součástek, nakreslení plošných spojů, via otvorů a otvorů či výřezů. Pokud jsou součástky známé, je možné do navrhované desky vložit přímo konkrétní součástky, čímž se získá nejenom grafika pájecích plošek, ale i podklady pro pozdější vytvoření schematického zapojení. Pokud součástky nejsou známé, potom je potřeba na desku vložit symboly odpovídajících pouzder s pájecími ploškami – v takovém případě nebude možné získat schematické zapojení.

Obrázky horní a spodní strany lze vysvítit, aby bylo možné identifikovat jednu či druhou stranu. Z tohoto důvodu nemohou být obrázky tmavé po celé ploše (lepší by asi bylo střídavě vypínat viditelnost obrázků načtených na odlišné kreslící vrstvy).

Výsledkem je deska plošných spojů navrhnutá v programu Target 3001, ze které lze generovat Gerber data a v případě položení skutečných součástek i získat schematické zapojení. I když popsaná metoda Reverse Engineering je primitivní, zřejmě by mohla v mnohých případech pomoci, zejména, když cena programu začíná kolem 2 tisíc Kč (podle počtu vývodů).

Více informací je uvedeno zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik