česky english Vítejte, dnes je pátek 29. březen 2024

RF prvky v době 5G

17.03. 2020 | Zprávy
Autor: Radek Řezníček
2ddb22160064890.jpg

S rostoucí frekvencí komunikace a rozšiřováním bezdrátové oblasti, nemluvě o 5G sítích je potřeba tvoba RF prvků na desce stále požadovanější možností. V čem se takový návrh liší od normální tvorby sítí? Je o tolik složitější vytvořit jej bez podpory návrhového programu?

O tomto tématu již bylo napsáno hodně, dokonce i zde na DPSaz naleznete řadu článků pojednávajících o RF návrhu. Může se zdát, že se prakticky nic nemění a stále se pracuje stejně, ale malé kroky kupředu mohou znamenat poměrně velkou úsporu času.

V době globalizace je potřeba komunikace mezi programy podobná jako té mezi lidmi. Pokud vytvoříte RF část v programu, který nekomunikuje s žádným jiným je to pouze ztráta času. Proto disponují programy společnosti Mentor, A Siemens business možností importu RF motivů navržených a simulovaných v ADS Keysight. Prvky mají svou reprezentaci i ve schématu a jejich začlenění nečeká až na návrh desky.

Avšak i používaný přenos pomocí DXF rozhraní mírně pokročil. Z mechanického formátu DXF dostanete pouze informace o rozložení prvků, ale to není dostačující. Potřebujete vědět k jakým sítím připojit stínící prokovené otvory nebo parametricky přizpůsobit cestu na níž se má RF tvar napojit. I to vám usnadní RF modul programů od společnosti Mentor (PADS Professional a Xpedtion). Ručně musíte specifikovat některé parametry, ale i menší míra automatizace vám může ušetřit drahocenný čas.

Specifikovat tisícům otvorů síť, ke které jsou připojeny nebo si hrát s nastavením šířky cesty, tak aby odpovídala požadavkům RF a odhadovat do jakého místa by měla být připojena, bude konzumovat nejenom mnoho času, ale také morálních sil. Zejména pokud se návrh mírně pozmění, protože se mírně změní rozměry desky nebo rozmístění součástek, například změnou vnějšího krytu. Opět tak narážíme na komunikaci mezi programy, tentokrát mezi ECAD a MCAD, ale o tom někdy příště.

radek@cadware.cz