česky english Vítejte, dnes je pátek 19. duben 2024

Kam se ztratil simulační program Multisim?

30.06. 2020 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
01.jpg

Simulační program Multisim (původně Electronics Workbench) je rozšířený i u nás, a to zejména mezi technickými školami, pro svoji jednoduchost a názornost v použití. Zde je ale nutné říci, že to není žádná hračka vzhledem ke svým širokým možnostem v simulacích a analýzách elektronického obvodu.

Když ho společnost National Instruments před patnácti lety koupila a přejmenovala na Multisim, vypadalo to, že se dostal do správných rukou. Pravdou je, že ho na výstavách ve stánku National Instruments nikdy nebylo vidět, a v posledních letech se po něm jakoby i slehla zem.

Nicméně program pořád existuje, ale najít ho na webových stránkách NI je velmi těžké, protože je schovaný za nákupním pultem (www.ni.com/cs-cz/shop/select/multisim).

Multisim je jedním z mála simulačních programů, které pro simulaci používají původní Berkeley SPICE. Co je ovšem na tomto programu opravdu výjimečné, to jsou virtuální měřicí přístroje, které se ve zmenšené podobě připojují do nakresleného obvodu podobně, jako skutečné přístroje (voltmetry, ampérmetry, osciloskop, čítač, logická sonda, generátor kmitočtů, atd.). Kromě toho lze v kterémkoliv místě obvodu zjišťovat průběhy signálu pomocí univerzálního zobrazovače (Grapher). Software v plné verzi má přes 55 tisíc modelů součástek a v ceně kolem 133 tisíc Kč se může pochlubit dlouhým seznamem možných simulací a analýz:

Fully mixed-mode A/D simulation, Interactive Simulation, AC Sweep, Single Frequency AC, DC Operating Point, DC Sweep, Distortion, Fourier, Monte Carlo, Noise, Parameter Sweep, Pole Zero, Temperature Sweep, Transfer Function, Transient, Worst Case, Noise Figure a další.

Multisim se dodává v několika verzích (Base, Full, Professional, Education), od základní až po profesionální a pro školy. Jednotlivým verzím odpovídají určité možnosti i ceny, které lze zjistit z webové stránky.

Samostatnou webovou stránku má cloudová verze Multisimu s omezenými možnostmi pod názvem MultisimLive.

V souvislosti s National Instruments stojí za to se zmínit o jedné změně – společnost se nyní jmenuje NI (dlouho používané zkrácené značení), má změněné logo a firemní barvou je tmavě zelená.

Více informací zde

mklauz@dps-az.cz