česky english Vítejte, dnes je pondělí 14. červen 2021

Společnost Mentor se změní na Siemens EDA ke dni 1. 1. 2021

22.12. 2020 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
01.png

Blog na webové stránce Siemens oznamuje plnou integraci společnosti Mentor (a Siemens Business) do struktury Siemensu, respektive do části zvané Siemens Digital Industries Software pod názvem Siemens EDA.

Mentor, původně pod názvem Mentor Graphics, byl jedním z prvních výrobců EDA software. Vznikl již v roce 1981, téměř současně se svým dlouholetým a největším konkurentem Cadance Design Systems, jako odezva na velkou poptávku po komplexním software pro návrh integrovaných obvodů. Do oblasti návrhu desek plošných spojů vstoupil Mentor až o několik let později programem Board Station.

Software pro elektroniku v první polovině 80. let minulého století bylo zaměřeno zejména na simulace a verifikace obvodů (CAE software). Mentor Graphics, Valid Design Systems a Daisy Systems daly vznik označení EDA pro software, který automatizoval návrh elektronických obvodů.

Protože návrh integrovaných obvodů nezahrnuje jeden program, a navíc navazuje na řadu dalších návrhů elektronických systémů, stávala se nabídka Mentor Graphics větší a větší, přičemž některý software vyžadoval převzetí jiných výrobců. Tak se například návrh desek od firmy Veribest stal později základem dnešního programu Xpedition, zatímco převzetí společnosti Innoveda kolem roku 2000 přidalo programy PADS, Hyperlynx a DX Designer.

Mentor Graphics se na rozdíl od ostatních výrobců EDA software usídlil v Oregonu, v té době poněkud zanedbané části USA. Postupně se rozrostl na firmu s téměř 6 tisíci pracovníků a s pobočkami po celém světě. Po roce 2000 byl sám dvakrát předmětem neúspěšného převzetí – jednou od rivala Cadance a jednou od investora. Třetí pokus o převzetí ze strany Siemens v roce 2016 dopadl úspěšně, když Siemens zaplatil více než 100 miliard Kč, což bylo asi o 23% více, než byla udávaná hodnota. Od té doby se Mentor Graphics pojmenovával jako Mentor, a Siemens business. Současná změna názvu na Siemens EDA od prvního ledna 2021 indikuje dokončenou integraci Mentoru uvnitř Siemensu.

Mentor Graphics nabízel více než 100 programů pro vývoj a výrobu elektroniky, které zahrnovaly jak programy pro návrh, verifikaci a výrobu integrovaných obvodů, tak i návrh, simulace a výrobu desek plošných spojů, návrh FPGA, CFD simulace teploty a proudění, návrh kabelových svazků, atd. Mezi nejznámější názvy programů lze připomenout Catapult, Calibre, ModelSim, Questa, Xpedition, PADS, Hyperlynx SI a PI, Vesys a Capital.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik