česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 18. duben 2024

Novinky na veletrzích – Rigol DS 4000

DPS 2/2012 | Články
Autor: Micronix

Na letošních jarních veletrzích a to jak na Electronu v Praze, tak na Ampéru v Brně bude ke zhlédnutí několik novinek z různých oblastí měřicí techniky. Dnes bychom čtenáře seznámili s osciloskopy, konkrétně modely Rigol řady DS 4000.

Jejich frekvenční pásmo začíná na 100 MHz a končí až u 500 MHz u nejvyššího modelu. Každý typ je nabízen se dvěma nebo čtyřmi kanály. Vzorkovací frekvence je až 4 GSa/s pro každý kanál. Přístroj disponuje dostatečnou pamětí až pro 140 milionů bodů. Díky tomu lze zobrazit až 110 000 průběhů/s a uložit a přehrát až 200 000 průběhů.

Díky širokému frekvenčnímu rozsahu a vysokému vzorkování je možné zachytit náběžnou hranu s velmi vysokou strmostí, která trvá jen 250 ps.

Novinky na veletrzích – Rigol DS 4000.jpg

Průběhy, naměřené hodnoty a všechny potřebné informace se zobrazují na 9", plně barevném LCD displeji s rozlišením 800×480 pixelů. Ten zobrazuje průběhy až v 256 jasových stupních dané barvy. Vedle standardního tlačítka AUTO SET je nově přidané i tlačítko DEFAULT, které umožňuje jednoduché vrácení všech provedených změn na původní nastavení. Většina dalších nejpoužívanějších měření a ukládání dat je řešena vlastním tlačítkem pro rychlé ovládání.

Ovládání přístroje je uživatelsky přívětivé a intuitivní. Každý kanál má nezávislé nastavování pomocí vlastních prvků. V MENU je možné změnit i vstupní impedance z 1 GΩ na 50 Ω. Díky velmi nízké úrovni šumu je vertikální systém schopen pracovat při citlivosti 1 mV/dílek. Zajímavostí je i možnost názvy kanálů libovolně přejmenovat.

Jako ostatní digitální osciloskopy má i řada DS4000 automatické měřicí funkce. Pro každý kanál měří 18 hodnot, přičemž je možné zobrazit všechny hodnoty všech kanálů najednou. Měření je možné ukládat a výsledky pak vyvolat v podobě grafu nebo tabulky.

Nároční uživatelé jistě ocení matematické funkce. Kromě standardních obsahuje i uživatelsky definovatelné funkce, které je možné díky integrovanému editoru rovnic aplikovat na dané signály.

Již standardní systém PASS/FAIL masky je díky systému WaveFinder silným nástrojem při odlaďování různých systémů. Tento systém slouží uživateli pro inspekci až 200 000 posledních snímků průběhu. Prohlížení těchto uložených snímků je s pomocí tlačítek k tomu určených snadné, rychlé a precizní.

Mezi hlavní klady patří i triggering podle typu sériové sběrnice v základní výbavě. Mezi podporované typy patří RS 232/UART, I2C, SPI CAN a FlexRay. S rozšířením je pak možné dekódovat tyto sběrnice a získat tak informace o posílaných datech. Data je pak možné zobrazit v Hex, Dec, Bin, nebo ASCII formátu. To však už již jako option za příplatek.

Ovládání přístroje je možné přímo nebo na dálku přes USB nebo LAN. Všechny přístroje Rigol jsou kompatibilní s ovládacím protokolem standardu LXI-C.

Na blížících se veletrzích, a to jak Electronu, tak následujícího Ampéru, předvede firma Micronix, přední distributor měřicí techniky v České a Slovenské republice, i mnoho dalších novinek a to nejen z oblasti osciloskopů, ale i z další škály měřicích přístrojů, které má tato firma ve své široké nabídce.

Konkrétní dotazy, či informace o tomto i o dalších měřicích přístrojích naleznete v katalogu Novinky 2012, nebo na internetových stránkách firmy Micronix. Pro ty, jež se nemohou zúčastnit žádného z veletrhů, je vítaný též osobní či telefonický kontakt.