česky english Vítejte, dnes je pátek 19. duben 2024

Power Probe: bezdrátově ano, ale jen s vyladěným napájením

18.05. 2017 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

S novým vícekanálovým systémem Power Probe RT-ZVC02/04 pro optimalizaci napájení od společnosti Rohde & Schwarz dokážeme měřit napříč velkými rozsahy proudu a také napětí bez nutnosti jejich přepínání. Snadno si tak poradíme se sledováním výkonové spotřeby čipsetů, vysokofrekvenčních modulů ale také nositelné elektroniky, např. typu chytrých hodinek. V kombinaci s osciloskopy R&S RTE či RTO pak můžeme zcela jasně pozorovat vztah mezi aktuálním odběrem a analogovými nebo též číslicovými řídicími signály. Cíl je prostý: zajistit maximální využití omezených bateriových zdrojů pokud možno již v rané fázi vývojového cyklu.

S nositelnou elektronikou, moduly pro internet věcí nebo bezdrátovými systémy obecně bude otázka dlouhé výdrže baterie provázána velmi silně. Aby svůj odběr snížily na minimum, pracují s nízkými proudy pohotovostních režimů střídaných kratičkými periodami aktivního provozu s výrazně vyšší spotřebou. Chceme – li tedy postihnout skutečnou výkonovou spotřebu, neobejdeme se bez širokého dynamického rozsahu, stejně jako většího počtu testovacích kanálů, zvláště když k aktivaci různých elektronických obvodů dochází v různých časech. „Myslí“ na to i výše zmíněná Power Probe RT-ZVC02/04 umožňující souběžná měření až čtyř proudů a stejně tak i napětí s možností dalšího rozšiřování. Snímané veličiny budou do osciloskopů přenášeny přes číslicové rozhraní a následně synchronně zobrazeny s příslušnými analogovými kanály přístroje. Spouštění na vstupní signály RT-ZVC pak umožňuje jednotka integrovaná přímo do systému Power Probe.

Jádro bude tvořeno 18bitovými A/D převodníky pro každý měřicí kanál napětí či proudu. Bez nutnosti přepínání tak pokryjeme nízké odběry v řádu μA nebo dokonce nA stejně jako vysoké špičky na úrovni celých ampér. Pro případ krátkých pulzů můžeme navíc počítat se šířkou pásma 1 MHz a vzorkovací rychlostí 5 MS/s. S výběrem optimálních podmínek pomohou tři volitelné interní bočníky, příp. též jejich externí provedení v případě specifických požadavků na amplitudy nebo nutnosti měřit proudy v těsné blízkosti testovaného zařízení DUT.

Dostupnost měřicího systému slibuje výrobce dle celé zprávy již na červen tohoto roku.

(robenek) @dps-az.cz