česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2019

Nové izolační a těsnicí materiály

DPS 3/2015 | Součástky - články
Autor: Fischer Elektronik

Malé plochy, kterými dochází k výměně nebo přenosu tepla, vyžadují sofistikovanou koncepci chlazení, zejména využití volného proudění vzduchu. Pro efektivní chlazení elektronických součástek musí být vznikající teplo rychle odvedeno na chladič, rozptýleno a odvedeno do okolního prostoru, přičemž dobrý tepelný přechod mezi komponenty a chladiči zde hraje zásadní roli. Společnost Fischer Elektronik nyní zařadila do svého produktového portfolia řadu vysoce tepelně vodivých grafitových filmů s označením WLFG, které jsou pro účely přenosu tepla vynikajícím řešením. Tyto nové tepelně vodivé fólie jsou vyrobeny z přírodního grafitu vysoké hustoty s rozsahem provozních teplot od –40 do +500 °C. Struktura základního materiálu umožňuje velmi dobrou tepelnou vodivost všemi směry. Fólie jsou nabízeny v různých provedeních a jsou k dispozici v tloušťkách 0,15–0,25 mm s jednostrannou lepicí vrstvou pro snadnou fixaci. Standardně jsou fólie dodávány v metráži, samozřejmě se zde nabízí možnost ve vlastní lisovně vytvořit obrysy a výřezy podle specifikace zákazníka (obr. 1).

Pro standardní pouzdra elektronických součástek, jako jsou T03, TO220 a další, je nabízen pestrý sortiment variant izolačních fólií a materiálů dostupné tepelné vodivosti. Kromě rozsáhlého sortimentu standardních formátů je zde možnost výroby na základě specifických požadavků zákazníka. U různých materiálů, jako jsou silikonové elastomery, polyamidy a další, lze provést výstřihy a přířezy v souladu s dodanými výkresy (obr. 2).

Nové izolační a těsnicí materiály

Z příslušného pásu nebo desky izolačního materiálu lze pomocí děrovacího nástroje, popřípadě ocelového pásového nože, vystřihnout nebo vyříznout požadované geometrické tvary a kontury. Takto lze zhotovit všechny možné tvary a geometrické vzory nejen z běžného materiálu, ale lze provádět výřezy a výstřihy i z různých dalších filmů, speciálních těsnění EMC materiálů, tenkých měděných a hliníkových fólií, papíru i vlastních dodaných materiálů.

Pro dosažení vhodného těsnění a stupně krytí IP nebo ochrany EMC součástek a chladičů částí skříní se ukazuje použití tzv. profilového pěnového těsnění jako velmi výhodné. Tmel na bázi FCKV (bezfreonová polyuretanová báze) je trvale elastický a může ve formě pěny, prakticky libovolného tvaru a velikosti, vyplnit různé dutiny a kontury a vytvořit těsnění. Těsnění se v použití s chladičem stává prakticky jeho součástí (obr. 3).

Pokud je materiál těsnění doplněný plnivy, je využitelný pro téměř všechny aplikace, protože se dá předem nastavit šířka a tloušťka pěny. Pěnové těsnění zjednodušuje manipulaci při instalaci chladiče na skříňku apod. Montáž je mnohem snazší, navíc je prokázáno, že na rozdíl od vložených těsnění nedochází k selhání sestavy z důvodu poškozeného těsnění. Všechny verze profilů opatřené pěnou lze aplikovat na standardní chladiče, skříně nebo specifické výrobky zákazníka.

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik