česky english Vítejte, dnes je středa 17. leden 2018 Přihlásit E-archiv Speciály Ukázkové číslo Předplatné Kontakt

Nábojová pumpa se stabilizátorem (nejen) pro automobily

08.09. 2017 | Součástky - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Nový integrovaný obvod zdroje s 5 V výstupem a širokým rozsahem vstupních napětí představila v srpnu společnost Allegro MicroSystems. Poslouží k napájení nízkopříkonových mikrokontrolérů nebo např. senzorů v automobilech. Mimo tuto oblast jej pak obecně osadíme v aplikacích se vstupním napětím nad nebo i pod velikostí 5 V.

V podobě struktury A4480 se totiž bude jednat o „před-regulátor“ s nábojovou pumpou pracující ve více režimech, následovaný lineárním stabilizátorem, 5 V LDO. Při udržení takto vznikajícího výstupního napětí přitom uvažujeme vstupní rozsah od 3,5 V až do 28 V, spolu se 40 V ochranou. Ve srovnání s klasickými stabilizátory se nabízí vyšší účinnost a také podpora vstupních napětí pod úrovní výstupu. Na rozdíl od spínaných zdrojů se dále obejdeme bez indukčnosti, diody či vnějších spínacích prvků.

Aktivační vývod ENB pracuje až do 40 V, takže jej lze rovnou spojit se vstupem – např. baterií ve vozidle. Nechybí zde ani výstup Power OK (POK) s otevřeným kolektorem a řada ochran, včetně podpěťového zámku UVLO na vstupu, nadproudové ochrany – foldback, přepěťové i podpěťové ochrany výstupu (OVP/UV) nebo teplotní pojistky TSD. Výstup bude rovněž chráněn pro případ zkratu na baterii (celá zpráva z konce srpna).

Více informací k obvodům A4480 v 8vývodových pouzdrech typu SOIC zatížitelných až 50 mA naleznete na stránkách výrobce.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik