česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2019

Výroba desek plošných spojů s Volterou

DPS 3/2015 | Výroba - články
Autor: Redakce

V kanadském Waterloo dokončují amatérští nadšenci projekt nazvaný Voltera. Nejedná se o nic jiného než o malé, pohledné zařízení pro výrobu desek plošných spojů. Ale pozor, nejedná se o žádný tradiční výrobek. Plošné spoje jsou na izolační podložku (desku) tisknuty pomocí vodivých inkoustů. Pokud je potřeba zhotovit dvouvrstvou desku, potom se přes spoje první natištěné vrstvy tiskne izolace, opět v podobě inkoustu, ale pouze v místech, kde se spoje jedné a druhé vrstvy desky navzájem kříží. Potom následuje tisk spojů druhé vrstvy.

obr. 1, 2

Tím ovšem možnosti zařízení nekončí, protože lze také tiskovou hlavici zaměnit za disperzní a nanést tak na desku pájecí pastu. Tisková hlavice je upevněna v držáku pomocí magnetu, takže na její výměnu není potřeba žádných nástrojů. Ve vývoji je zatím možnost provést pájení součástek metodou reflow přímo v tomto zařízení.

obr. 3, 4, 5

Tiskárna se ovládá pouze jedním tlačítkem a dodaný software provádí všechny potřebné úkony – konvertuje Gerber soubory vytvořené v programu pro návrh desek do formátu potřebného pro tisk spojů i nanášení pájecí pasty.

Cílem autorů je vytvořit zařízení, které je cenově dostupné a jednoduché na ovládání tak, aby mohlo být použito jak hobbisty, tak vývojáři, kterým má umožnit snadnou a rychlou možnost tvorby prototypů.

Více informací na www.kickstarter.com/projects/voltera/voltera-your-circuit-board-prototyping-machine

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik