česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 25. duben 2024

Internetu věcí poslouží sítě, vývojářům zase čipy a kity. Třeba ty od Microchipu

07.11. 2016 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Vývoj aplikací internetu věcí, provozovaných v síti Sigfox, zjednoduší nové nástroje. Společnost Microchip totiž představila svůj první, plně integrovaný vf transceiver pro práci na velké vzdálenosti právě s touto dvoucestnou technologií, který se bude pyšnit nejen certifikací FCC, ale nabídne i potřebné vývojové desky – kity.

Vše se přitom odvíjí od nízkopříkonového vf transceiveru ATA8520E s integrovaným mikrokontrolérem AVR. Ať již to bude zemědělství, logistika, chytrá města nebo další oblasti M2M (Machine-to-Machine), do cloudu míří všichni, všechno a na celém světě. A díky certifikovanému SoC (Systems-on-Chip) to bude možné jak v Severní Americe (902 MHz), tak i u nás v Evropě v pásmu 868 MHz.

Také se sluší zdůraznit účinnost, se kterou zmiňované transceivery pracují, takže ve výsledku logicky očekáváme menší baterie, u kterých ve srovnání s klasickými mobilními sítěmi, rozhraním Bluetooth nebo spoji Wi-Fi výrazně stoupá i jejich výdrž. Periodicky přenášených dat na velké vzdálenosti bude skutečně málo, ale potřebám internetu věcí a jeho senzorům tohle bohatě stačí. Tedy alespoň prozatím.

microchip-sigfox-02

Řešení se nabízí ve dvou verzích. Zákazníci si mohou zakoupit buď samostatný kit, navržený zejména pro testování této technologie, nebo pro účely systémového návrhu kit ve spojení s deskou Xplained Pro. Obojí pak bude sloužit sítím Sigfox v bezlicenčních pásmech ISM. Více na stránkách www.atmel.com/products/wireless/sigfox.

(robenek) @dps-az.cz