česky english Vítejte, dnes je pátek 23. únor 2018 E-archiv Speciály Předplatné Seznam inzerentů Kontakt

Lineárně buzené LED přímo ze sítě s obvody CL88xx

07.08. 2017 | Vývoj - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Možností buzení svítivých diod existuje celá řada a vhodně k tomu poslouží též 8bitové mikrokontroléry PIC16F753 (podrobněji jsme rozebírali v aktuálním vydání časopisu DPS č. 4/2017). Stejně tak budou existovat i řešení pro diody napájené rovnou ze síťových rozvodů. Jedno takové v podobě integrovaného obvodu CL88020 vyhrazeného delším řetězcům levných LED při uvážení vstupního napětí 120 Vac nyní představila společnost Microchip. Otázku buzení řeší pouzdro typu SOIC s osmi vývody, zapojené dle obr. níže, lineárně a na svém výstupu dodává výkon až 8,5 W.

Obvody pomohou snížit počet vnějších součástek a vše navíc osadíme na jednovrstvé desky plošných spojů. Na rozdíl od klasických spínaných AC/DC zdrojů si tak naše zapojení v základu vystačí s IO CL88020, dvojicí malých keramických kondenzátorů, šesti rezistory a můstkovým usměrňovačem. Vyhneme se potřebě kapacit pro vyšší napětí, transformátorů či indukčností, EMI filtrů nebo též obvodů sloužících ke korekci účiníku. Při odběru 10 000 kusů pak jeden IO vychází na necelý dolar (celá zpráva).

cl88xx

V podobném duchu se ostatně nese celá nabídka prvků skupiny „Sequential Linear LED Driver“ od Microchipu. Další struktury CL88xx zde sice dostaneme ve 33vývodových pouzdrech typu VQFN, nicmémě s podporou vstupního napětí až do 275 V.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik