česky english Vítejte, dnes je pátek 23. únor 2018 E-archiv Speciály Předplatné Seznam inzerentů Kontakt

Ať se každá kapka počítá. Třeba s technologiemi TI pro chytrá měření

09.10. 2017 | Vývoj - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Požadavky na přesnost, energetickou nenáročnost a také všudypřítomné technologie „smart“ se nevyhýbají ani oblasti chytrých vodoměrů. Aktuálně je budeme schopni osadit i novou rodinou mikrokontrolérů MSP430™, které společnost Texas Instruments prozíravě vybavuje speciální strukturou analogového front-endu umožňujícího dosahovat ve spojení s ultrazvukovým snímáním ještě vyšších přesností měření a zároveň přitom snižovat proudové odběry. A nejen to, TI se v celé zprávě z konce září může rovněž pochlubit dvojicí nových referenčních návrhů s nimiž snadno navrhneme moduly přidávající možnosti automatizovaného AMR (Automated Meter Reading) do již existujících mechanických měřidel spotřeby vody.

Nasadit pro měření průtoku nové MCU MSP430FR6047 znamená těžit z kompletního zachytávání průběhů a také souvisejícího zpracování signálu po A/D převodu. Přesnost zde výrobce vyjadřuje 25 pikosekundami a zmiňuje přitom rychlosti klesající až pod jeden litr za hodinu nebo např. výdrž baterie přesahující klidně deset let. Mikrokontrolérům nechybí ani modul LEA (Low-Energy Accelerator), 256 kB paměti typu FRAM (Ferroelectric Random Access Memory), podpora pro LCD nebo rozhraní MTIF (Metering Test Interface).

MSP430

Zmiňované nové referenční návrhy TI pro tuto oblast pak tvoří Low-Power Water Flow Measurement with Inductive Sensing (na fotografii) a Low-Power Wireless M-Bus Communications Module.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik