česky english Vítejte, dnes je středa 23. leden 2019

Kvalitní poslech začíná u zdroje. V ROHM napájet umí

11.06. 2018 | Vývoj - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Pokud chceme postavit nějaké to špičkové audio, nesmíme podcenit význam správně navrženého napájecího zdroje. To, co platí pro koncové stupně však může stejnou měrou ovlivnit výsledek i v „méně výkonové“ části řetězce – např. u D/A převodníků nebo procesorů.

Upozorňuje na to i společnost ROHM, která před časem představila sérii prvních integrovaných obvodů BD372xx sloužících přímo k napájení audio systémů. Kromě nově vyvinutého zesilovače odchylky s rychlou odezvou a také architektury s minimální úrovní šumu (4,6 µVrms) byla dále a na základě poslechových testů v reálném prostředí optimalizována řada parametrů ovlivňujících výsledný přednes. Jak ostatně vidíme na přiložené grafice, potřebujeme dostat do rovnováhy stabilitu napětí, hladinu šumu a také symetrii napájecího zdroje mezi kladnou a zápornou větví.

Výsledkem se tak stává velmi čisté napájení až do souměrných 15 V a odběru 1 A se kterým bychom měli dosáhnout ještě lepší lokalizace zdroje zvuku, včetně jeho vzdálenosti od posluchače, a také reálného projevu s ještě větší hloubkou.

rohm

Další informace, včetně odkazu na jednotlivé součástky od ROHM, najdete v celé zprávě The Industry's First Power Supply ICs for High-Fidelity Audio.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik