česky english Vítejte, dnes je středa 20. únor 2019

S návrhy GaN to vyjádříme bez drátů. Rezonančně až do 1 kW

09.07. 2018 | Vývoj - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Bezdrátové napájení, resp. nabíjení dnes nikoho nepřekvapí. Mnohdy to bude spíše naopak, takže se zákazník vlastně podivuje nad tím, že k dodávce energie stále potřebuje kabely. Když ale dva dělají totéž, stejné výsledky to ještě nezaručuje. Indukční přístup zde funguje již řadu let, nicméně jeho využití se omezuje na nízkopříkonové aplikace s přesně danou pozicí mezi vysílací a přijímací částí. S rezonančními návrhy se však můžeme posunout dál a to i doslova.

V základním přiblížení se totiž nemusíme omezovat pouze na pásmo indukčního přenosu od 80 do 300 kHz a sázíme rovnou na 6,78 MHz, rozsah se z výchozích 5 mm dokáže zvýšit až na desetinásobek, z prostorového hlediska se rovněž svobodněji vypořádáme s větším počtem zařízení na různých úrovních, dosavadní limit 30 W povýšíme od 50 W klidně až na více než 20 kW a účinnost blížící se 80 % ještě rádi zvedneme až na 95 procent.

Na straně zdroje (Tx) se neobejdeme bez výkonového zesilovače, impedančního přizpůsobení a cívky, indukčnost a její pomocná síť pak budou na straně přijímače (Rx) následovány usměrňovačem a konečně i zátěží. Podvědomě tušíme, že blok zesilovače zde hraje stěžejní roli. Také proto se budou hodit dva nové návrhy z dílny GaN Systems pracující v rozmezí od 70 do 100 W nebo též od 150 až do 1000 W. To pak zvládneme i náročnější drony, roboty, elektrokola nebo např. skútry.

gan-100

Na stránkách DPS viz také články Vývojová deska 5MHz měniče ve znamení GaN nebo Dobijte to bez drátů. Cesty vedou opět k EPC.

(robenek) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik