česky english Vítejte, dnes je středa 24. duben 2019

Jednoduché měření 1f výkonu s oddělením a doplňkovými funkcemi

17.09. 2018 | Vývoj - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Přehled o činném, jalovém nebo i zdánlivém výkonu se bude, včetně znalosti účiníku, hodit v nejednom zapojení. Cest, jak se k takovým výsledkům dopracovat, existuje celá řada. Pokud se rozhodneme návrh příliš nekomplikovat, a přesto stále těžit z výhod odděleného řešení, pravděpodobně si pomůžeme vhodným integrovaným obvodem.

Žhavým kandidátem se stává i novinka od společnosti Allegro MicroSystems ze sklonku prázdnin s označením ACS71020. Pokud předpokládáte integrovaný proudový senzor s galvanickým oddělením vystavěným na Hallově jevu, tušíte správně. Čidlo (0 až 90 A) bude možné napájet ze stejného zdroje jako navazující mikrokontrolér a my se tak vyhneme potřebě více zdrojů napájení, včetně dalších obvodů pro oddělení číslicového signálu, nebo např. externích snímacích rezistorů, proudových transformátorů či Rogowského cívky. Kromě toho si uživatelsky přizpůsobíme též nejeden parametr související např. se šířkou pásma, průměrováním či úrovněmi pro případ selhání.

ACS71020

Výsledky klíčových měření nám zprostředkují rozhraní I2C či SPI, stejně jako speciální piny sledující průchod napětí nulou či nadproudy. Z podstaty návrhu samotného obvodu signály rovnou zavádíme do MCU a nic již nepotřebujeme dodatečně oddělovat. Více informací k obvodům ACS71020 naleznete přímo na webu výrobce.

robenek@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik