česky english Vítejte, dnes je pátek 24. květen 2019

Napájení krok za krokem aneb chůze není jen o pohybu

03.12. 2018 | Vývoj - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

S nefalšovanou sedmimílovou obuví se budeme ještě dlouho potkávat spíše v pohádkách. Některé druhy šikovných bot s vlastní „chytrostí“ se však stávají realitou již nyní. Navrhnout je přitom nemusí být žádná věda. A s novinkami od společnosti Renesas už teprve ne.

Sběr energie z okolního prostředí znamená výrazné úspory i v návrzích provázaných s tkaničkami. Stále však máme co dohánět, od samotné účinnosti až po výsledné rozměry návrhu. Proč bychom však měli osazovat speciální obvody, když všechno potřebné s přehledem zvládne jediný kontrolér. V podání novinky R7F0E tak dostaneme nejen šetrné 32/64MHz řešení s 32bitovým jádrem Arm® Cortex®, až 1,5 MB paměti Flash nebo 256 kB SRAM, které při aktivní činnosti a s napájením 3,0 V odebírá 20 µA/MHz, resp. v režimu Deep Standby pouze 150 nA, ale také obvod s vlastním blokem EHC, tedy Energy Harvesting Controller. Rovnou tak budeme schopni těžit z celé řady dostupných zdrojů všude okolo sebe a mít ještě pod kontrolou nabíjení připojené superkapacity nebo nějakého sekundárního článku. K nastartování obvodu stavějícímu na technologii SOTB™ (silicon-on-thin-buried-oxide) tak mohou spolu s kapacitou 47 µF stačit pouhé jednotky µA. Na stránkách DPS jsme psali též Nejnižší spotřeba nebo jen „normální“ standby? Nové SRAM to vyjádří poměrem 1:1000. „Našlápnuto“ má tedy R7F0E velmi dobře.

sotb

Více v celé zprávě, příp. rovnou pod odkazem na SOTB™ Process Technology. Vzorky nových kontrolérů by se k zákazníkům mohly dostat již v červenci 2019, zatímco sériovou výrobu Renesas plánuje spustit až v říjnu příštího roku. A zklamat by nemusel ani přítomný 14bitový A/D převodník odebírající jen 3 µA.

robenek@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik