česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2019

Postřehy z veletrhu AMPER 2015

DPS 3/2015 | Zajímavosti - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Letošního ročníku veletrhu AMPER se zúčastnilo celkem 600 vystavovatelů z 22 zemí a jeho branami prošlo 44 500 návštěvníků.

Již tradičně se v rámci veletrhu uskutečnila soutěž o nejpřínosnější exponát ZLATÝ AMPER. O toto prestižní ocenění se letos ucházelo 27 vystavovatelů s 30 výrobky. Vítězi se nakonec staly tyto exponáty:

  • frekvenční měnič INVERT 7L W (ČKD Elektrotechnika, a. s.),
  • TMS – Autonomní mikroklimatická stanice pro měření půdní vlhkosti a teploty s integrovaným dataloggerem (TOMST s. r. o. [1]).
  • diagnostický systém pro detekci a lokalizaci částečného výboje MOSAD ®-MST-PD (FEKT VUT v Brně),
  • VN přímá kabelová spojka za studena smrštitelná ALL-IN-ONE CJAIO- 11.2403C (ENSTO Czech s. r. o.),
  • Improve It (SCADA Servis s. r. o.),

Podívejme se však i na jiné zajímavé produkty, které bylo možné na veletrhu AMPER vidět.

Firma Almeto [2] na svém stánku představila třífázový odrušovací filtr SFIH 35 pro inteligentní domácnosti a kanceláře, který brání pronikání rušivých napětí z rozvodné sítě. Tento filtr byl také přihlášen do soutěže Zlatý Amper 2015, a i když nakonec ocenění nezískal, jistě se jedná o mimořádný výrobek.

Postřehy z veletrhu AMPER 2015

V expozici společnosti ASM [3] byly představeny výrobky SIPLACE a DEK. Zájmu návštěvníků se těšila zejména tiskárna DEK Horizon 03iX a osazovací automat SIPLACE SX2 s osazovací hlavou MultiStar, který byl předváděn přímo v chodu. Kromě toho zde bylo možné vidět i další zajímavé produkty, např. kompaktní skříň na cívky se součástkami (SIPLACE Material Tower), software pro sledování materiálu používaného při osazování (SIPLACE Material Manager) nebo program, který poskytuje výrobcům elektroniky řešení umožňující omezit změny ve vystrojování (SIPLACE SiCluster MultiLine).

Na stánku firmy PBT Rožnov p. R. [4] jsem mezi vystavenými exponáty našel hned dva zajímavé výrobky. Versaflow 345 od společnosti ERSA je určen pro selektivní pájení v hromadné výrobě a představuje v tomto oboru světovou špičku. Impozantní zařízení v podobě kombinace rentgenu a průmyslového tomografu (Phoenix Nanomex od GE) je zase určeno pro inspekci kvality pájení v místech vizuálně nedostupných, např. u BGA.

Z místních výrobců desek plošných spojů jsem tentokrát našel pouze stánek společnosti PCB Benešov [5]. Ve stejné hale usilovalo o nové zákazníky také několik čínských výrobců a umím si představit, že jich příští rok bude ještě více, pokud se alespoň jednomu z nich ukáže přítomnost na této výstavě užitečná. Osobně ale fandím českým a slovenským výrobcům, kteří dokážou obstát i v stále tvrdší konkurenci, zatímco jejich kolegů v západní Evropě každým rokem ubývá.

Jedním z exponátů prezentovaných společností ASICentrum [6] byl elektronický maják „Smart Beacon“, který používá technologie BLE (4.0). V pavilonu V byl použit pro lokalizaci osob, ale lze ho použít i v jiných aplikacích, např. marketingových kampaních. Firma ASICentrum se podílela na vývoji jeho čipu pro švýcarskou společnost EM Microelectronic, která „Smart Beacon“ vyrábí. Nutno dodat, že praktickou aplikaci použitou v pavilonu vytvořila brněnská firma Neogenia, která zde měla také svůj stánek.

Pro zájemce o měřicí techniku byla jistě zajímavá expozice společnosti Rohde&Schwarz [7], kde si bylo možné prohlédnout např. digitální osciloskop RTE, který se vyznačuje vynikajícími parametry a přitom jednoduchým uživatelským rozhraním, nebo radiokomunikační tester CMA180 pro testování analogových radiostanic, které pracují v rozsahu 100 kHz až 3 GHz.

Žádná výstava zaměřená na elektroniku by však nebyla kompletní, kdyby na ní chyběli dodavatelé programů pro návrh desek plošných spojů, přinejmenším těch, které jsou u nás dobře zavedené – Altium (Retry), Eagle a PADS (CADware), OrCAD a Allegro (FlowCad). Kromě nich zde byli také zastoupeni prodejci softwarů pro elektroprojektování.

A nakonec ještě jedna zajímavost: v pavilonu F byla i malá přehlídka elektrických vozítek, od kol přes motocykly až po malá čtyřkolová vozidla. Shodou okolností byl v protějším stánku firmy AWOS vystaven nový elektrický motocykl velmi futuristického vzhledu (obr. 2), pro který v této firmě vyvíjeli část elektroniky.

V příštím roce proběhne veletrh AMPER opět v Brně, a to ve dnech 15.–18. 3. 2016.

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik