česky english Vítejte, dnes je středa 24. duben 2024

Výstava a konference embedded world 2015

DPS 3/2015 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

V únoru letošního roku proběhla na výstavišti v Norimberku největší výstava a konference na světě zaměřená na embedded systémy – embedded world Exhibition & Conference 2015 [1], tentokrát již po třinácté. Více než 25 tisíc návštěvníků ze 70 zemí přišlo zhlédnout přes 900 expozic vystavovatelů z 37 zemí, kteří zde prezentovali své nejnovější výrobky, technologie a služby. Protože počet vystavovatelů byl vyšší než v minulosti, proběhla výstava na větší ploše než obvykle.

Kromě toho více než 1 500 návštěvníků ze 42 zemí vyslechlo přednášky na konferenci o embedded systémech a elektronických displejích. Embedded world Conference byla zaměřena na internet věcí (IoT), přičemž hned úvodní přednáška upozornila na pozitivní dopad používání internetu na zdraví a bezpečnost osob. Druhá konference pojednávající o elektronických displejích se zabývala možnostmi jejich použití a současnými trendy na trhu s nimi.

Na výstavě bylo stejně jako v minulosti také oceněno několik firem za jejich inovativní produkty v oboru embedded systémů. Cenu embedded Award 2015 si odnesly společnosti Silicon Labs, ARM a Silexica.

Nedílnou součástí výstavy byla také již zavedená akce nazvaná Student Day. Více než tisíc studentů z Německa, Rakouska a České republiky si mohlo vyslechnout zajímavé přednášky na téma IoT, včetně prognóz budoucnosti stávajícího internetu.

Z celé řady expozic, které bylo na výstavě možné navštívit, zmiňme alespoň některé:

Microchip

Společnost Microchip [2] prezentovala na svém stánku mnoho zajímavých produktů. Mě zaujal nejvíce nový modul MM7150 (obr. 1), který kombinuje procesor SSC7150 s 9osovým pohybovým sensorem. Ten zahrnuje i akcelerometr, magnetometr a gyroskop, to vše ve velmi malém, kompaktním provedení. Modul lze připojit přes I2C k většině MCU/MPU jednotek, čímž mohou embedded aplikace IoT snadno získávat informace o poloze a pohybu.

Výstava a konference embedded world 2015

Imagination Technologies

Nejsem znalý oboru IP (intellectual property), a tak jsem se na doporučení zastavil na stánku firmy Imagination Technologies, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá. Zde jsem se dozvěděl, že jejich know-how v oboru IP umožňuje vytvářet systémy na čipu (SoC), které nacházejí uplatnění ve všech oblastech elektroniky, včetně IoT a embedded systémů. Firma Imagination Technologies na výstavě také oznámila, že nástroje a kompilátory od Green Hills Software, největšího nezávislého dodavatele softwaru pro IoT, nyní podporují jejich rozšířený sortiment CPU IP. O týden později pak tato firma na výstavě v Barceloně věnované mobilním komunikacím představila několik dalších velmi významných novinek [3].

Vector Software

Programovat sice neumím, ale vím, že chybovat je lidské, natož při psaní nového kódu pro komplikované aplikace. Ve stánku firmy Vector Software se mi dostalo velmi dobrého vysvětlení, jak lze vzniklé problémy ohlídat. VectorCAST je určen pro testování embedded řešení používaných zejména v automobilovém, leteckém, lékařském a dalších průmyslových odvětvích s cílem zjistit případné nedostatky v napsaném kódu a zajistit tak spolehlivost vyvíjených aplikací. Potěšilo mě zjištění, že VectorCAST používají pro svá řešení i některé české firmy. Více informací je k dispozici na webu společnosti Vector Software [4].

Freescale

Rád se účastním tiskových konferencí společnosti Freescale [5], protože se tam mluví věcně a člověk se vždy dozví něco zajímavého. Tentokrát se konference týkala internetu věcí (IoT), který byl ostatně tématem celé výstavy. Firma Freescale vyzvala ke sjednocení a propracování doporučených postupů pro zajištění bezpečného provozu internetu a aplikací IoT a sama se představila jako aktivní stoupenec hnutí za bezpečný internet. Současně s tím představila některé své nové produkty zaměřené na IoT, např. analogový dvoucestný nabíječ baterií BC3770 pro nositelnou elektroniku a přenosná zařízení (obr. 2). Nabíječ je plně programovatelný, velmi malý a podporuje rychlé nabíjení embedded systémů.

Digi International

Protože byl internet věcí (IoT) hlavním tématem výstavy a bezdrátový přenos a využití cloudu s tím souvisí, navštívil jsem také stánek společnosti Digi International [6]. Ta je známá svým zaměřením na M2M řešení v podobě bezdrátových výrobků, jako jsou moduly s embedded systémy a řešením pro RF rádio, bezdrátové komponenty, navazující části XBee, RF modemy, senzory atd. Mezi novinkami byl na stánku předveden nový kit nazvaný XBee® ZigBee Cloud Kit, který umožňuje každému se zájmem o M2M a IoT rychle zhotovit bezdrátový prototyp, připojit ho k internetu a ovládat přes cloud. Firma uvádí, že tento kit je dostatečně jednoduchý na to, aby ho zájemce bez velkých znalostí mohl připojit na cloud zhruba do 30 minut, zatímco profesionál může rychle zhotovit prototyp včetně pokročilého programování. Na obr. 3 je zachycena pouze vývojová deska, celý kit zahrnuje řadu dalších navazujících částí.

embedded world Exhibition & Conference 2016

V příštím roce proběhne výstava s konferencí opět v Norimberku, a to ve dnech 23.–25. 2. 2016.