česky english Vítejte, dnes je středa 24. duben 2019

Výstava a konference SMT Hybrid Packaging 2015

Začátkem května tohoto roku proběhla v Norimberku jedna z nejznámějších výstav zaměřená na elektroniku – SMT Hybrid Packaging 2015. I když ve stejné době byla železniční doprava v Německu ochromena stávkou, více než 15 000 návštěvníků přišlo navštívit tuto specializovanou výstavu provázenou odbornými konferencemi.

Celkem 470 vystavovatelů z řad německých a zahraničních firem prezentovalo nejnovější výsledky a trendy v oboru SMT technologií a systémové integrace v mikroelektronice. I když se rozsahem nejedná o tak velkou výstavu, jako je např. productronica v Mnichově, několik výstavních hal bylo doslova zaplněno různými zařízeními spjatými s výrobou elektroniky nebo navazujícími obory. Podívejme se proto alespoň stručně na některé zajímavé exponáty.

Společnost SolderStar Ltd., která se specializuje na vývoj zařízení pro sledování teplotních profilů při výrobě, prezentovala automatický profilovací systém SolderStar APS (Automatic Profiling System). Ten zjišťuje teplotní profil u každé pájené desky plošných spojů v konvenční reflow peci. Je určen pro zákazníky, kteří potřebují mít možnost pro každou desku dohledat a zjistit teplotní poměry při pájení.

Velkou skupinu vystavovaných exponátů tvořily AOI zařízení pro optickou inspekci výrobků. Společnost OMRON Europe zde vystavovala nejnovější 3D AOI zařízení (VT-S730) určené pro inspekci desek po reflow pájení, které nabízí revoluční přístup k inspekci pájených spojů, protože zbytečně nevyřazuje dobré desky na základě falešných informací během inspekce. Firma SAKI měla na stánku 3D AOI zařízení jak pro optickou kontrolu desek (BF-3Di), tak i pro inspekci pájecí pasty (BF-3Si), přičemž obě zařízení používají pro inspekci pravý 3D algoritmus s rozlišením 1 μm.

Jedním z větších stánků, kde mohl návštěvník nalézt hned několik zajímavostí, byla expozice společnosti ASM. Ta představuje známé značky DEK (tisk pájecí pasty) a SIPLACE (osazovací automaty), které se zde prezentovaly například při tisku a osazování subminiaturních součástek velikosti 0201 za použití strojů DEK Horizon 03iX a SIPLACE SX. Nová aplikace nazvaná SIPLACE LED Centering zase umožňuje uživatelům zarovnat osazované LED součástky podle jejich optické osy, nikoliv podle středů součástek. Software SIPLACE Material Management integruje a optimalizuje tok materiálu od jeho příjmu přes sklad až k lince. I když se společnost ASM specializuje hlavně na hromadnou výrobu, představila na výstavě také flexibilní osazovací zařízení E by SIPLACE určené pro menší výrobce.

Programy zaměřené na výrobu, od uvedení nového výrobku do výroby (NPI – New Product Introduction) až po jeho osazování, byly prezentovány jako obvykle dvěma společnostmi – Siemens a Valor (divize Mentor Graphics). V obou případech se jedná o komplexní programy určené zejména pro výrobu ve větším měřítku.

Stalo se už zvykem, že na každé výstavě zahlédnu něco zajímavého na stánku, kde překvapivě není příliš mnoho návštěvníků. Tentokrát to byl stánek společnosti Projektron GmbH z Berlína, která zde prezentovala svůj software typu „project management system“, který byl vytvořen jako webová aplikace. Není primárně určen pro elektroniku, ale jedná se o univerzální program zaměřený na sledování průběhů plnění zadaných úloh v rámci daného projektu. Umožňuje plánovat, koordinovat a analyzovat akce, přičemž data jsou dále přístupná i ostatním pracovníkům na všech úrovních. Sleduje vynaložený čas a prostředky a porovnává je s plánovanými. Mezi uživatele tohoto programu patří také velké mezinárodní společnosti.

Jiná německá firma, IMO GmbH, vystavovala ve svém stánku malou stolní myčku desek plošných spojů ÖKO 1000, která používá čisticí prostředek založený na vodní bázi a suší umyté desky horkým vzduchem. Podobných myček je jistě více, ale mne zaujalo právě toto malé provedení, které mi připomínalo stolní myčku na nádobí. Její kapacita je 96 desek velikosti Eurocard při výšce osazení do 10 mm.

Příští výstava SMT Hybrid Packaging bude 26.–28. 4. 2016 opět v Norimberku.

Obr1

Obr. 1 Stánek DEK a SIPLACE

Obr2

Obr. 2 Stolní myčka desek – ÖKO 1000

 

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik