česky english Vítejte, dnes je pátek 19. duben 2024

Budou roboti pomocníky, nebo lidem spíše ublíží? Je na čase začít přemýšlet v souvislostech varují experti na AI

23.09. 2016 | Zprávy
sharkey-hlf-2016.jpg

Roboti s umělou inteligencí mají potenciál učinit životy lidí lepšími, avšak lidé na oplátku musí zajistit, aby AI byla skutečně užitečnou.

Alespoň na takovém názoru se shodli přední výzkumníci z oboru AI při úterních diskuzích na německém Heidelberg Laureate Fóru.

„Musíme převzít zodpovědnost za technologie, které tvoříme“, říká Noel Sharkey, profesor na univerzitě v Sheffieldu, zabývající se umělou inteligencí a robotikou, zakladatel výboru pro kontrolu robotických bojových prostředků a spoluzakladatel nadace pro zodpovědnou robotiku. „Musíme začít přemýšlet v širších souvislostech.“

Počet robotů ve světě bleskově roste a nejedná se pouze o již celkem „zastaralé“ koncepty průmyslových automatů. Na trh se valí relativně nová kategorie servisních robotů, určených pro použití v domácnosti (automatické sekačky apod.). Takových se za rok 2014 prodalo 4,7 milionu a očekává se, že do roku 2018 číslo dosáhne hodnoty až 38 milionů.

Zatímco potenciál je obrovský a vzrušující zároveň, nemáme žádnou představu o tom, jak svět s tak velkým počtem fungujících automatů bude vypadat, případně do jaké míry budou stroje interagovat. „Například nikdo neví, zda autonomní vozidla skutečně spolehlivě ochrání naše životy při dopravě, ocenil bych, kdyby nás společnosti o tom přestaly ujišťovat.“ Dodává Sharkey s tím, že nikdo nezaručí bezchybnou funkčnost komplexního systému složeného ze samostatně řízených jednotek.

Snad ani není nutné zmiňovat, čeho lze docílit s umělou inteligencí ve vojenství a špionáži. Lidé by tak měli zvážit, jestli skutečně chtějí svěřit takovou moc strojům. Momentálně se totiž nacházíme v obdobné situaci jako kdysi s internetem a prakticky slepí se ubíráme vpřed, vstříc k technologickému pokroku bez jakýchkoliv hranic.

 

Více informací zde.