česky english Vítejte, dnes je pondělí 19. únor 2018 E-archiv Speciály Předplatné Seznam inzerentů Kontakt

Setkání výrobců pasivních součástek a senzorů

18.04. 2017 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
obr300x225.png

Začátkem dubna proběhlo již šesté Setkání výrobců pasivních součástek a senzorů, které pořádal Evropský institut pasivních součástek (EPCI). Akce, které se zúčastnilo 35 zástupců firem a univerzit, se konala v pěkném prostředí hotelu Kramářova chata na Suchém Vrchu nedaleko Lanškrouna.

Na pořadu prvního dne byly prezentace jednotlivých firem a univerzit, které byly zaměřené na novinky, aplikace a technologie výroby pasivních součástek a senzorů. S výjimkou švýcarské společnosti IST AG (Innovative Sensor Technology) byli ostatní účastníci z Čech.

I když setkání proběhlo naprosto neformálně, bylo z odborného hlediska docela poučné, alespoň pro mne. Z přednášky TDK Šumperk jsem se dozvěděl, že jejich PTC termistory nacházíme nejenom v průmyslové technice, ale doslova všude kolem nás, v elektrických spotřebičích pro domácnost, nebo v automobilech, kde jich může být i větší počet. Západočeská Univerzita prezentovala výsledky práce na chytrém zásahovém oděvu pro hasiče, vybaveného celou řadu různých senzorů, který pro své unikátní řešení získal dokonce ocenění Zlatý Ampér 2017. Několik firem poukázalo na své možnosti spolupráce s Evropskou kosmickou agenturu (ESA), zatímco jiné řeší ve spolupráci s VUT Brno úlohy spojené se superkondenzátory. Mne zaujala prezentace společnosti ELCERAM, která na keramické substráty tiskne vodivé, odporové a dielektrické vrstvy.

Druhý den byl ve znamení návštěvy společnosti HaS Lanškroun, která sídlí v nedaleké Dolní Čermné. Je obdivuhodné vidět, jak si menší firma umí vybudovat obchodní vztahy se zahraničím, postavené hlavně na práci se součástkami. Kromě jiného se zde měří a balí čipové rezistory, SMD součástky se balí do blistrového pásu a u vývodových součástek se upravují vývody podle potřeby. S firmou HaS je nerozlučně spojené i nedaleké muzeum historických rádií, zejména ještě těch vyráběných v Československu, a elektronických součástek z produkce bývalé Tesly Lanškroun.

Už se těším na příští setkání v roce 2018, které se bude konat přímo v Lanškrouně.

setkani-vyrobcu-01

setkani-vyrobcu-02

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik