česky english Vítejte, dnes je pátek 23. únor 2018 E-archiv Speciály Předplatné Seznam inzerentů Kontakt

Zoufalý nedostatek pracovníků nutí střední japonské firmy zavést roboty

12.08. 2017 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
obr300x225.png

Jak je vidět, nedostatek pracovníků není jenom u nás. Podle zprávy Reuters nezbývá středně velkým japonským firmám, než nahradit chybějící lidi roboty a dalším zařízením, které umožní automatizaci široké řadě pracovních operací nejen ve výrobě, ale i v hotelích při úklidu pokojů, nebo při zemních pracích.

Japonsko mělo 87 milionů pracujících lidí v roce 1995, zatímco dnes jich je pouze 76 milionů a v roce 2065 jich bude patrně jenom 45 milionů. Středně velké firmy se 100 až 499 pracovníky inzerovaly v roce 2016 více, než jeden milion volných míst, které nebylo možné vyplnit. Způsob, jakým se Japonsko vyrovná se stárnoucí populací a nedostatkem nových lidí bude jistě sledován i dalšími stárnoucími společnostmi, zejména v Číně a Jižní Koreji, které se brzy budou nacházet v podobné situaci.

Více než 90 % japonských firem jsou malé a středně velké podniky, z nichž většina zatím roboty nepoužívá. Proto se velcí výrobci robotů zaměřují právě na tyto firma a jejich aplikace. Mezi roboty přichází v úvahu zejména dvouruký robot vysoký 170 cm, který může být snadno přizpůsoben pro potřeby výroby elektroniky a dalších produktů. Pro hotely jsou vhodní roboti ve tvaru vejce, kteří mají jistou dávku umělé inteligence, rozpoznají obličeje hostů na pokoji a umí vykonávat různé operace na základě mluvených pokynů. Takoví roboti umí z pokoje vynést odpadky, podobně jako zavazadla, ovládat klimatizaci a připojení k internetu.

Celá zpráva zde

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik