česky english Vítejte, dnes je neděle 21. říjen 2018

Jsme připraveni na 4D tisk?

13.01. 2018 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.png

Pod pojmem 4D tisk se myslí zhotovení 3D produktu, který se později může měnit, přetvářet. Obdobou mohou být dětmi oblíbené „Transformers“, které mění své 3D proporce. Čtvrtou dimenzí je tedy čas, zatímco produkt sám o sobě se zhotoví na běžných 3D tiskárnách. Rozdíl je vlastně jenom v materiálu použitém pro tisk – zatímco běžný materiál po 3D tisku nemění svůj tvar, materiál pro 4D tisk je „předprogramován“ pro určité změny, které nastanou později působením určitého stimulu. Příkladem je například materiál, který v reakci na teplotu deformuje tvar produktu.

S tím, jak se 4D tisk přenáší z vývoje do praxe, vývojáři se zaměřují na zhotovení struktur, které se změní definovaným způsobem v reakci na určitý podnět. Laboratoř SAL (Self-Assembly Laboratory) na MIT (Massachusetts Institute of Technology se ve spolupráci s firmami Stratasys a Autodesk zaměřila na tisk 3D struktur, které byly vytvořeny kombinací materiálů s různými vlastnostmi -  jeden byl pevný, zatímco druhý se mohl rozpínat až na 200% původního objemu. To umožnilo vytvořit produkt, který se mohl roztahovat, nebo i naklápět působením vody a měnit tak svůj tvar různým způsobem.

I když to ještě chvíli potrvá, než bude 4D tisk komerčně dostupný, již nyní se ví, že první produkty zhotovené pomocí 4D se budou přetvářet v reakci na vodu, tlak, teplotu, gravitaci a vzduch. Technologie 4D tisku také umožní výrobu elektronických součástek na plastové folii s pomocí organických tenkovrstvých tranzistorů, zhotovených z vodivých polymerů.

Není pochyb, že technologie 4D tisku přinese významné změny ve způsobu, jakým jsou produkty navrženy při využití klasických výrobních technik. Tak například při skladování a přepravě bude možné mít výrobky v plochém tvaru, zatímco teprve aktivováním stimulu se v místě určení změní ve skutečné 3D předměty. Ušetří se místo i náklady na přepravu.

Celá zpráva zde

Video

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik