česky english Vítejte, dnes je úterý 18. červen 2019

Čína na cestě ke kvantové nadvládě

05.01. 2019 | Zajímavosti - novinky
Autor: Milan Klauz
zabezpečení.png

V článku zpravodaje MIT Technology Review je zmíněn člověk, který se snaží udělat z Číny kvantovou velmoc. Jako jeden z dokladů tohoto snažení je uveden případ videokonference mezi Vídní a Pekingem s pomocí čínského satelitu Micius koncem září 2017, která byla zabezpečena způsobem, který nebylo možné prolomit. To, že satelit vyslal pakety dat, které tvořily šifrovací klíče pro zabezpečení přenosu, by nebylo nic divného, až na to, že klíče byly zakódované ve fotonech v určitém kvantovém stavu. Jakýkoliv pokus o jejich narušení by způsobil porušení kvantového stavu a tím i zničení informace. Změna kvantového stavu by také byla signálem o pokusu o narušení zabezpečení.

Video konference sama byla zabezpečena běžným způsobem, ne kvantovým, ale protože kvantové klíče byly potřeba k odemknutí běžných klíčů, její zabezpečení bylo zajištěné. Tato videokonference vstoupí do dějin techniky jako zcela první mezikontinentální video přenos zabezpečený s pomocí kvantového šifrování.

Šifrovací klíč založený na delikátním kvantovém stavu je daleko více zajištěný, než klíče s klasickými bity – ty reprezentují stavy 1 a 0, a mohou tak být přečteny a kopírovány.

Tento článek je jedním ze série dalších, zaměřených na Čínu jako rostoucí technickou velmoc, s kterými zpravodaj MIT Technology Review přichází ve svém vydání pro leden a únor 2019.

Celá zpráva zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik