česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 28. březen 2024

Měřte s Tektronixem

DPS 5/2012 | Články
Autor: T&M Direct

Tektronix představuje dlouhou řadu desetiletí technologického inovátora. Svět se mění a udržet se tak dlouho na vrcholu nedokázalo mnoho firem.

Světoznámé osciloskopy, měřiče charakteristik polovodičů, první videoservery, reflektometry pro telekomunikace nebo profesionální tiskárny dobyly svět díky své výjimečnosti a unikátnosti. V posledních několika letech se v měřicí technice objevuje málo revolučních nápadů, vývoj směřuje k vyšší rychlosti, komplikovanějším SW nástavbám. Loni touto dobou Tektronix představil první osciloskop pro smíšené domény – MDO (Mixed Domain Oscilloscope). Po roce jeho existence je tak čas na krátké shrnutí.

Měřte s Tektronixem 1.jpg

Obr. 1 Rozdíl mezi FFT analýzou osciloskopickým kanálem a RF částí

Je zcela evidentní, že se jedná o unikátní kombinaci osciloskopu se spektrálním analyzátorem. Každá část je přitom schopna vlastní činnosti. Je tedy možné využít jen osciloskop s logickými vstupy, nebo naopak jen spektrální analyzátor. Tektronix jako první na světě vyřešil problémy spojené se synchronizací dvou odlišných systémů vzorkování a zároveň algoritmizace výpočtu spektra z diskrétních vzorků v časové doméně. Na vývoji části spektrální analýzy pracoval tým, který vyvíjí realtime spektrální analyzátory RTSA. Spektrální/vektorové či signální analyzátory jsou navíc hodně vzdálené běžnému vývojáři neradiových zařízení. MDO jsou určeny pro elektroniky, kteří při své práci RF moduly využívají, ale nezajímají se příliš o to, jak vlastně pracují. Zároveň MDO nacházejí uplatnění při výrobních kontrolách, neboť umožňují kontrolovat funkčnost elektronických i RF obvodů a zároveň ukázat jejich souvislosti.

S běžným osciloskopem máte k dispozici šířku pásma pro spektrum odpovídající šířce pásma osciloskopu. Pokud tedy budete vyvíjet komunikaci s frekvenčním skokem třeba 1 GHz nebo sledovat přepnutí Wi-Fi zařízení z 2,4 na 5 GHz, osciloskop může i se svým 8bitovým převodníkem pomoci. Spektrální analyzátory jsou v takovém případě slepé. Kombinace MDO je vlastně optimalizace řešení pro tyto úlohy. Osciloskop neumí větší analýzy, jako demodulace či konstelační diagramy, nicméně data lze exportovat a zpracovat v SW, který Tektronix nabízí pro off-line analýzy dat z RTSA.

Měřte s Tektronixem - nepopsaný obrázek.jpg

V říjnu Tektronix uvede novinky v řadě MDO, kromě rozšíření modelové řady přibude i podpora, např. pro RFID aplikace. Rozšířením modelové řady dojde ke zpřístupnění MDO osciloskopů, neboť současné modely neměly analogovou osciloskopickou část s pásmem menším než 500 MHz. Do konce roku pak bude lokální zástupce Tektronix – T&M Direct, s.r.o. – s jakýmkoli osciloskopem MDO nabízet digitální multimetr Tektronix DMM4050 nebo programovatelný DC zdroj PWS4000 dle výběru za 1 korunu.