česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 30. březen 2017 Přihlásit E-archiv Ukázkové číslo Předplatné Kontakt

Webináře živě


xDx Designer Project Templates

Mentor Graphics

xDX Designer projekt potřebuje některá nastavení pro sjednocení a zjednodušení práce ve všech projektech. Nastavení, které knihovny se používají, jaké speciální symboly, okraje a razítko se použije ve schématu i připojení případného serveru pro spolupráci více lidí na jednom schématu se dá definovat a uložit jako šablony pro další zakládané projekty. Díky tomu můžete zakládat projekty se správným a stejným nastavením aniž byste ztráceli čas specifikováním detailů pokaždé na začátku projektu. Ve webináři se dozvíte co vše může šablona projektu obsahovat, co to je WDIR a jak vše spravovat pomocí šablon projektů.

Datum: 28. 3. 2017, 18:00 (SELČ)

Doba trvání: 60 minut


CFD Thermal Analysis in the PADS flow

Mentor Graphics

As electronic devices get smaller, thermal compliance is a design aspect which needs careful consideration upfront before device sign-off. The trial and error methodology for thermal design yields increased testing and prototyping costs and the associated delays to market. Higher functionality of electronics devices has led to higher power dissipations in an ever-decreasing form factor. This had led to enormous thermal problems, especially when the product must operate under natural convection conditions.

Datum: 29. 3. 2017, 16:00 (SELČ)

Doba trvání: 60 minut


Printed, Flexible and Hybrid Electronics: Hot Trends and Market Outlook

IDTechEx

This webinar will provide a fresh update covering the progress within the printed electronics industry, with particular focus on current investments, market size and growth prospects, key technologies that are being deployed today, and the latest global progress and trends.

Datum: 30. 3. 2017, 10:30 (SELČ)

Doba trvání: 45 minut


Printed and Flexible Sensors: From Healthcare to IoT

IDTechEx

Some sensors can be printed directly on flexible films. They can be used in wearable devices and in flexible hybrid electronics (FHE).

Datum: 4. 4. 2017, 18:00 (SELČ)

Doba trvání: 45 minut


Partneři

eipc
LVR
projectik
mcu
mikrozone
pandatron
ep
rotator dole PAPOUCH
logo IMAPS try
epci