česky english Vítejte, dnes je pátek 19. duben 2024

Spektrální analyzátory v reálném čase Tektronix: RSA 5100A

Společnost Tektronix nabízí pro vývojáře zařízení pro digitální komunikace real-time spektrální analyzátory, zaměřené na použití v oblastech vývoje a údržby digitálních radiových zařízení. Další oblastí jsou fyzikální, radarové, RFID či vojenské a bezpečnostní aplikace.

S rokem 2011 přišel Tektronix s novou modelovou řadou RSA5000 s pracovním rozsahem 1Hz-6,2GHz, s šířkou pro realtime režim až 85 MHz. Stejně jako u analyzátorů RSA6000 je možné rozšířit základní vlastnosti pomocí option 200 tak, že maximální rychlost obnovy zobrazení je zrychlena z 48 000 průběhů za sekundu až na více než 293 000 spekter za sekundu. S pravděpodobností 100% zachytí takto rozšířený RSA5000 signál trvající alespoň 5,8 mikrosekundy. Navíc je zde možnost nastavení spuštění pomocí časové kvalifikace události ve spektru a nastavení spouštění intenzitou v zobrazení DPX pomocí kliknutí pravým tlačítkem myši v požadovaném místě obrazovky. Zobrazení DPX je pak implementováno i do oblasti použití, kdy span přesahuje svou šíří schopnosti realtime. Přístroj v několika nastavitelných krocích prozkoumá spektrum pomocí real-time analýzy a zobrazí je jako celek.

Spektrální analyzátory v reálném čase Tektronix: RSA 5100A

DPX je vizualizační prostředek, umožňující zachycení rychlých změn v zobrazovaném spektru. Tato technologie zároveň umožňuje přehledné zobrazení vzájemně se překrývajících signálů, tedy signálů využívající danou kmitočtovou oblast a přistupujících do ní v různých časech (např. WiFi a Bluetooth). Kromě pásma a šířky pásma pro realtime režim je důležitým parametrem také záznamová paměť – až 4 GB, což představuje až 7,3 sekundy kontinuálního záznamu při maximální šířce realtime spektra 85 MHz. Z parametrů amplitudových si můžeme uvést – TOI +17 dBm na 2 GHz, DANL –154dBm/Hz na 2 GHz.

U real-time spektrálních analyzátorů je výstup superheterodynní části přiveden na vzorkovací obvod a A/D převodníkem digitalizován. Digitalizovaný signál je rozdělen na kratší úseky (frames) a ty jsou pomocí algoritmů FFT přepočítány na spektrum vstupního signálu. Analýza signálu probíhá nepřerušovaně a signál je v daném pásmu digitalizován a zpracován bezezbytku. Pomocí real-time spektrálních analyzátorů je možné zaznamenávat i velmi krátké události – bursty. Právě pomocí takových burstů komunikuje dnes mnoho zařízení pracující v pásmu jednotek GHz. (GSM a UMTS, dále Bluetooth, WiFi a další).

RTSA Tektronix pokrývají nyní frekvenční pásmo od DC až do 20GHz s šířkou zobrazovaného pásma až 110 MHz v reálném čase. Zachycení minim, maxim, či průměrování je. Signál je dále možné zobrazit z nejrůznějších pohledů. Kromě standardního spektrogramu nabízejí přístroje i vektorovou, datovou a modulační analýzu, konstelační diagram, waterfall a další. Všechny analýzy lze zobrazit najednou a jsou vzájemně korelované. Možnosti spouštění záznamu do paměti zahrnují i spouštění od masky definované ve frekvenční oblasti. U RTSA Tektronix lze nastavit přístroj tak, aby spouštěcí událost byla v paměti přístroje na libovolné pozici, aby byla vidět informace o spektru před i po spuštění, tak jako např. u digitálního osciloskopu. Nad záznamem v paměti lze provádět všechny analýzy i off-line na PC či RTSA.

http://www.tmdirect.cz/rsa/rsa5000.html