česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 28. březen 2024

Nová paměť EEPROM s dvojím rozhraním od STMicroelectronics®

Před časem uvedla firma STMicroelectronics® první typy nonvolatilních pamětí EEPROM s dvojím rozhraním, které byly vhodné pro řadu aplikací ve spotřební elektronice, jako např. pro konfiguraci televizních přijímačů dle okamžitého požadavku odběratelů. Jelikož možnost dvojího přístupu do pamětí, ve kterých se uchovávají konfigurační data, se velmi osvědčila, je celkem logické, že vzniknou další typy pamětí s novými vlastnostmi, které umožní nasazení pamětí s novými vlastnostmi v moderních aplikacích.

Tímto novým typem je paměť s označením M24LR16E, což je paměť typu EEPROM s kapacitou 16 kbit. Paměť je vhodná i pro častý zápis, neboť výrobce garantuje uchování dat po dobu 40 let po 1 milionu zápisů. Podle názvu je zřejmé, že jedno z implementovaných rozhraní bude standardní rozhraní I2 C. Toto rozhraní sice nepatří k rozhraním, přes které se dají přenést velké objemy dat, ale vzhledem ke kapacitě paměti je rychlost rozhraní více než dostačující. Při přístupu přes toto rozhraní má paměť organizaci 2048×8 bit.

Druhým, podstatně zajímavějším rozhraním je bezdrátové rozhraní pracující na kmitočtu 13,56 MHz. Přijímaný signál využívá pro přenos informace 10% či 100% amplitudovou modulaci. Pro přenos dat z paměti se užívá jednoduché FSK modulace s „Manchester“ kódováním. Popsané rádiové rozhraní je kompatibilní s normami ISO 15693 a ISO 18000. Zvláště první norma je zajímavá, neboť znamená, že paměť může komunikovat se zařízením podporující NFC standard. Toto je dáno tím, že fyzická vrstva pro ISO 15693 i NFC je stejná. Ve většině případů lze se správným ovladačem pro NFC čtečku komunikovat s pamětí standardu ISO 15693.

Nová paměť EEPROM s dvojím rozhraním od STMicroelectronics®

Vzhledem k aplikacím, kde se budou paměti M24LR16E nejvíce používat, je celkem logické, že přístup k datům uloženým v této paměti může být chráněn heslem či hesly. V případě přístupu přes rozhraní I2 C jde o jedno 32bitové heslo, neboť zde není možnost neautorizovaného přístupu k obsahu paměti tak vysoká. U RF rozhraní, kde je nutná vyšší ochrana před neautorizovaným přístupem k obsahu paměti, je možné využít více hesel pro ochranu dat. Paměť je totiž rozdělena při přístupu přes bezdrátové rozhraní na sektory a u každého sektoru je možné zvolit pro ochranu jedno ze tří hesel.

Další zajímavostí, úplnou novinkou, u bezdrátového implementovaného rozhraní je tzv. „power harvesting”. Pod tímto názvem se skrývá technologie, která umožňuje napájení nejen paměti ale i celých aplikací s nízkým odběrem. Jelikož jsme v současné době obklopeni téměř všude elektromagnetickými vlnami, je nasnadě tuto energii využít. „Power harvesting”, sběr elektrické energie, spočívá ve využití signálů přijímaných anténou připojenou k paměti k vývodům AC0 a AC1. Pokud bude odběr aplikace nízký, není problémem napájet celou aplikaci energií získanou touto technologií. Pro lepší představu je možno uvést typické hodnoty napětí a proudů získaných tímto „power harvestingem”. Při výstupním napětí 1,7 V může v optimálním případě dosáhnout proud až hodnoty 6 mA a při napětí 2,3 V může být proud až 300 µA.

Nejenom pro lepší přizpůsobení antény při „power harvestingu”, ale též pro dosažení co nejlepší kvality komunikace, je nutné naladit anténu na nosný kmitočet. Jelikož externí prvky představují vždy další náklady a potenciální zdroje poruch, zaintegroval výrobce do nových pamětí i kondenzátor s typickou kapacitou 27,5 pF.

Pokud však potřebujeme, lze paměť napájet též klasickým způsobem. Rozsah povoleného pracovního napětí je 1,8 V až 5,5 V. Nejvyšší odběr paměti, odběr při zápisu, nepřekročí hodnotu 220 µA v celém rozsahu napájecího napětí. I při takto nízkém proudovém odběru je zápis do paměti poměrně rychlý. Maximální doba zápisu přes rozhraní I2 C je 5 ms. Zápis přes rozhraní RF je o trochu delší, 5,75 ms, ale je v něm započítána i doba ověření zapsané hodnoty.

Aktuální informace o novinkách od firmy STMicroelectronics® nejen z této, ale i mnoha dalších oblastí, můžete najít na webových stránkách www.st.com. Cenové nabídky je pak možné vyžádat u distributorů