česky english Vítejte, dnes je sobota 20. duben 2024

Výstava a konference LOPE-C

DPS 5/2012 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

V polovině června tohoto roku proběhla v Mnichově konference a výstava LOPE-C (Large-Area Organic and Printed Electronics Convention). Patří mezi nejvýznamnější světové akce zabývající se organickou a tištěnou elektronikou, i když vzhledem ke svému velmi specifickému zaměření je v porovnání s jinými „obecnějšími“ veletrhy poměrně malá. Neměl jsem tedy od její návštěvy přehnaná očekávání, avšak skutečnost mě velmi příjemně překvapila.

Výstava byla neobyčejně zajímavá. Po celé 3 dny také probíhaly různé doprovodné akce v podobě velkého počtu přednášek a workshopů. Nejlepší ale na výstavě LOPE-C byla její atmosféra. Bylo vidět, že všichni, jak návštěvníci, tak přednášející i vystavovatelé, tomuto novému perspektivnímu oboru elektroniky fandí. Ty tam byly obvyklé formality, nadšení pro danou věc bylo cítit jak v přednáškových sálech, tak na samotné výstavě.

Jistě jsem nebyl sám, kdo přijel, aby se víceméně jako laik něco zajímavého dozvěděl. Přivítal jsem proto ochotu vystavovatelů trpělivě vysvětlovat možná i jinak zcela zřejmé věci, stejně jako přednášky, které měly za cíl právě lidi jako mne do celé problematiky uvést. Naopak pro návštěvníky znalé oboru to byla jedinečná příležitost seznámit se s předními odborníky, navázat nové kontakty, získat informace a vyměnit si zkušenosti na všech úrovních, od průmyslu přes vývoj až k základnímu výzkumu.

Výstava a konference LOPE-C 1.jpg

Obr. 1 Zdroj: Plastic Logic GmbH

Přednášky probíhaly paralelně v několika sálech, přičemž byly rozděleny podle svého zaměření na technické, obchodní a vědecké. Ty obchodní měly za cíl prezentovat dosavadní výsledky vývoje a průmyslu potenciálním zájemcům o nové technologie. Největším lákadlem bylo pro mnohé návštěvníky tzv. Demo-Center, kde se prakticky ukazovaly konkrétní výrobní postupy.

Já sám jsem začal s organickou elektronikou. Profesor Anthopoulos z Imperial College London mi ve své přednášce (The Fundamentals of Organic Semiconductor Based Devices) jednoduše a srozumitelně vysvětlil základy součástek používající organické struktury místo křemíku a jiných polovodičových materiálů, jejich výhody a nevýhody. Výroba organických součástek při běžných teplotách oproti vysokým teplotám u klasických polovodičových součástek je jistě velká výhoda, která v mnoha případech kompenzuje širší rozptyl jejich parametrů. Hned mi také bylo zřejmé, že se zde jedná více o chemii a fyziku než vlastní elektroniku, která nakonec získané výsledky využívá. V dalších navazujících přednáškách jsem získal zajímavé informace o materiálech pro organické součástky, a hlavně možnostech uplatnění organické elektroniky v součástkách, jako jsou tranzistory, LED, displeje, solární senzory a další.

Výstava a konference LOPE-C 2.jpg

Obr. 2 Zdroj: LOPE-C 2012

Navštívil jsem také několik přednášek o tištěné elektronice, kde se hovořilo o současných možnostech i perspektivách využití tohoto nového fenoménu. Nejlépe mi ale tištěnou elektroniku, a zejména proces její výroby přiblížila doprovodná výstava, která vysvětlovala, jak se elektronické obvody tisknou vodivými inkousty na papír, fólie a další materiály, na jakých tiskárnách se to provádí a co vše je k tomu potřeba. Ve stánku výzkumného ústavu Fraunhofer mi ochotně vysvětlili použití jejich měděných a stříbrných inkoustů při tisku vodivých spojů, zatímco u několika výrobců tiskáren, jako jsou např. Dimatix FujiFilm nebo Ceradrop z Francie a Novacentrix z USA, jsem získal další zajímavé informace spojené s výrobou tištěné elektroniky. Na první pohled jednoduchá záležitost, kdy průmyslová inkjet tiskárna tiskne spoje, či přímo struktury součástek vodivým inkoustem na nevodivou podložku, má pochopitelně své skryté komplikace. Použité inkousty mají specifické fyzikální vlastnosti, které hrají roli při dopadu kapky na podložku, a tak je potřeba provést k správnému vytvoření potřebného obrazce řadu zkoušek a nastavení. Natištěný obrazec se musí ještě vytvrdit teplem, což se provádí v malé peci za tiskárnou, nebo dokonce i elektrickými výboji o velmi vysokém napětí přímo v tiskárně (Novacentrix). Tiskem lze provést i laminaci, a tak na jednu podložku lze vytisknout i několik vrstev různých materiálů. Výsledkem je na první pohled obdoba desky plošného spoje, avšak velmi tenká, ohebná, průsvitná a lehká. Upřímná snaha vystavovatelů podělit se o své znalosti a zkušenosti i s naprostým laikem mne doslova ohromila.

Výstava a konference LOPE-C 3.jpg

Obr. 3 Zdroj: Poly IC − Solar cells

V jiných stáncích prezentovaly různé firmy, univerzity a instituce své praktické výsledky z organické i tištěné elektroniky. Byly zde k vidění displeje, solární články, LED osvětlení, tranzistory, baterie, paměti, senzory a další, ale také i konkrétní výrobky, např. zdravotní pomůcky pro jednorázové použití, jako jsou např. snímače tlaku atd. Právě tady byly zřejmé praktické výhody součástek založených na organické elektronice – energeticky úsporné, průhledné, ohebné, tenké, lehké, a mnohdy i levné.

Akce LOPE-C mi také zodpověděla otázku, proč organická a tištěná elektronika jdou spolu bok po boku – mnohé součástky s organickým původem lze totiž vyrobit právě tisknutím několika vrstev přes sebe a hned propojit tištěnými vodivými spoji mezi sebou.

Z celé akce bylo zřejmé, že organická a tištěná elektronika je už principiálně zvládnuta, i když pořád ještě ve stadiu hledání svého plnohodnotného uplatnění. U tištěné elektroniky zůstávají některé otázky i nadále otevřené, např. jak testovat výrobek. Nicméně, prognózy pro tuto dekádu dávají novému, rychle rostoucímu oboru elektroniky velké šance, když předpokládají výrazný růst jeho spotřeby. Z přednášek i výstavy bylo zřejmé, kdo je ve vývoji nejdále, a kdo tedy tuto šanci zřejmě využije nejlépe – Německo, Velká Británie, USA, Korea a Japonsko. Přednáška japonského delegáta týkající se situace jejich základního výzkumu a vývoje nenechala nikoho na pochybách, že Japonsko vkládá do tohoto odvětví elektronického průmyslu velké naděje.

Z oficiálních zpráv vyplývá, že LOPE-C měla letos rekordní účast (1560 návštěvníků ze 46 zemí), vystavovatelů (104 ze 17 zemí) i přednášejících 189 ze 17 zemí. Akci organizovala asociace OE-A (Organic and Printed Electronics Association). Jakkoli se může zdát, že se nejednalo o příliš velkou akci, byla velmi dobře připravená i zastoupená, a jistě pomohla všem návštěvníkům získat potřebné informace. Příští LOPE-C proběhne opět v Mnichově ve dnech 11.–13. 6. 2013. Nelze jinak, než tuto akci doporučit každému, kdo se o organickou a tištěnou elektroniku zajímá.