česky english Vítejte, dnes je sobota 20. duben 2024

Představení ILAB RFID

DPS 1/2012 | Články
Autor: doc. Dr. Ing. Vladimír Kebo, Ing. Jiří Švub, ILAB-RFID

V dubnu 2009 byla za účasti vedení Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), zástupců vedení univerzity Dongguk v Soulu, jeho excelence velvyslance korejské republiky, vedení automobilky Hyundai, zástupců sdružení GS1, podnikatelské sféry a dalších představitelů slavnostně otevřena mezinárodní laboratoř pro výzkum a vývoj RFID technologií (ILAB RFID). Laboratoř vznikla ve spolupráci s oddělením Industrial Engineering na Dongguk univerzitě v Soulu, na kterém mají mnohaleté zkušenosti s průmyslovými aplikacemi RFID technologií, zejména pak v oblasti automobilového průmyslu. Organizačně je laboratoř součástí Institutu ekonomiky a systémů řízení Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO.

Doc. Vladimír Kebo, vedoucí laboratoře z pozice prorektora VŠB-TUO pro spolupráci s průmyslem, v zahajovacím proslovu uvedl předpoklad, že RFID laboratoř výrazným způsobem přispěje k užší vazbě mezi VŠB-TUO a praxí, protože výzkum laboratoře bude naplňovat skutečné potřeby firem v oblasti RFID. Spolupráce může být realizována jak formou zadání semestrálních, bakalářských a diplomových prací, tak konkrétním aplikovaným komerčním výzkumem. Vznik laboratoře může být impulsem k dalšímu růstu nejen VŠB-TUO, ale i ostatních firem z regionu a celé České republiky. Rovněž uspokojí neustále rostoucí poptávku jak po odbornících v oblasti RFID, tak přímo po aplikovaném výzkumu v této oblasti.

Představení ILAB RFID

Laboratoř je umístěna v Centru pokročilých inovačních technologií, což je moderní areál laboratoří aplikovaného výzkumu se zázemím, vybudovaný před více než třemi lety v areálu VŠB-TUO v Ostravě Porubě. Laboratoř je rozdělena do několika zón, které je možné velmi flexibilně přizpůsobovat požadavkům výzkumu. Výbavu laboratoře tvoří několik desítek čtecích zařízení všech frekvenčních pásem a provedení, včetně modelu dopravníku a několika typů mobilních čtecích bran. Nepřeberné množství různých RFID tagů nabízí možnost zkoumat opravdu široké spektrum použití této technologie v praxi. K dispozici jsou rovněž jednací a přednáškové sály.

Pole zájmu laboratoře je jistě velmi široké a dynamicky se rozvíjející. Mezi nejdůležitější oblasti patří automobilový průmysl, zdravotnictví, surovinový průmysl a oblast bezpečnosti osob a majetku.

Automobilový průmysl

Dominantou strojírenského průmyslu moravskoslezského regionu je bezpochyby automobilový průmysl. Automobilový průmysl vítá možnost využití RFID technologií coby moderní metodu automatické identifikace zejména ve svých složitých a kvalitativně náročných logistických řetězcích. Náročnost řetězců spočívá především ve snaze o dodržování postupů JIT (Just In Time) a JIS (Just In Sequence) zejména na straně subdodavatelů. Z pohledu subdodavatelů může být nasazení RFID technologie nezbytné ke snížení rizik v jejich logistice a zvýšení konkurenceschopnosti. Mezi významné partnery laboratoře v této oblasti patří například společnost Glovis Czech Republic, s. r. o. ze skupiny Hyundai-Kia Motor Group. Ve spolupráci s korejskými automobilkami nám významnou měrou pomáhá také univerzita Dongguk ze Soulu, jejíž softwarový systém EPCIS solution for Automotive Industry plánujeme brzy otestovat a v případě dobrých výsledků použít v projektech z této průmyslové oblasti.

Zdravotnictví

Technologie RFID má významný potenciál také v oblasti podpůrných, evidenčních a monitorovacích systémů ve zdravotnických zařízeních. RFID zde může pomoci s identifikací či lokalizací pacientů a kritického zařízení, s identifikací a evidencí léčiv a zdravotnických prostředků, či k evidenci nemocničního prádla. Významnou příležitostí je také využití bezkontaktní identifikace zdravotnického zboží podél celé jeho cesty od výrobce k pacientovi a přesné sledování životního cyklu léčiva.

Významná je v současné době spolupráce laboratoře a Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava. Spolupráce je postavena zejména na tématu zkvalitnění bezpečnosti pacienta a zvýšení efektivity vnitřních procesů krevního centra.

Surovinový průmysl

Vzhledem k zaměření mateřské fakulty laboratoře jsou možnosti využití RFID v surovinovém průmyslu v popředí zájmu ILAB RFID. Zabýváme se možnými aplikacemi v těžebních a úpravárenských procesech i v podpůrných systémech souvisejících s technologií získávání a zpracování surovin.

Poměrně důležitou součástí výzkumu v této oblasti je také analýza možností použití RFID technologie pro identifikaci konkrétních jednotek vratných obalů. V tomto případě se investice do implementace RFID technologií mohou významnou měrou snížit, jelikož není nutno identifikovat každou dávku suroviny, nýbrž pouze její vratný obal, který je po skončení životního cyklu dávky znovu použit i s RFID identifikátorem.

Bezpečnost osob a majetku

Ani v oblasti bezpečnosti nestojí laboratoř stranou. Společně s průmyslovými partnery, experty z praxe a odborníky z Fakulty bezpečnostního inženýrství pracujeme na projektech zabývajících se identifikací vybavení bezpečnostních složek k usnadnění jejich kontroly, evidence a managementu. Právě zde je také nasnadě využití technologií sledování polohy označených objektů v reálném čase (RTLS). Technologie RTLS může být tak použita k přesné lokalizaci a monitoringu osob v rámci podniku, či jednotek bezpečnostních složek v průběhu akce.

Závěr

Ruku v ruce s neustále se rozšiřujícím povědomím o RFID technologiích a jejich možnostech a výhodách, na čemž má svůj podíl i publikační činnost laboratoře, k nám přichází neustále více a více podnětů ke spolupráci na originálních aplikacích a projektech. Laboratoř zde vystupuje jako technologicky neutrální subjekt využívající přednosti zapojení do evropské sítě GS1 in Europe Lab Network. Věříme, že trend aktivního využívání moderních technologií automatické identifikace bude i nadále pokračovat a někdy v budoucnu se třeba právě s vámi setkáme u společného stolu při řešení nového projektu.