česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 02. únor 2023

A/D simulace v programu EAGLE s Felicitas PCBSim

DPS 3/2015 | CAD/CAE/CAM - články
Autor: Ing. Radek Řezníček, CADware

O programu PCBSim německé společnosti Felicitas [1] jsme se v tomto časopisu již zmiňovali v souvislosti s analýzou signálové integrity [2]. Firma Felicitas nyní rozšířila svůj program o samostatný modul pro A/D smíšené simulace a současně zajistila přímou návaznost na návrhový program EAGLE, v jehož schematickém editoru se kreslí potřebné zapojení.

Návaznost simulátoru PCBSim na program Eagle

Jednoduchá instalace programu Felicitas PCBSim přidá do programu Eagle dvě nové ikony (obr. 1) pro spouštění simulací jedné nebo všech stránek schématu, knihovnu FELICITAS se symboly potřebnými pro simulaci a možnost nastavení simulací (Sheet/Schematic simulation settings).

Obr. 1

Odkliknutím jedné z nových ikon se okno simulátoru stane aktivní a zároveň se resetují jeho předchozí výsledky. Aby bylo možné nastavit parametry použitých prvků, musí být program Felicitas PCBSim už spuštěný. Po jakékoliv změně v nastavení se nové parametry přenesou ze schématu do simulátoru pomocí jedné z ikon pro simulaci. Program Felicitas PCBSim je založen na simulátoru SPICE a podporuje tak využití odpovídajících modelů součástek od jejich výrobců.

V simulátoru lze zobrazit průběhy napětí ve všech uzlech schématu, které lze vybrat v seznamu v levé části pracovní plochy, případně i okamžitý výkon u zdroje. Pokud je třeba zobrazit výsledky v určitých místech zapojení, potom lze v těchto místech připojit symbol PROBEV v podobě kolečka s šikmým vývodem (na obr. 2 nad kolektory obou tranzistorů). Průběh napětí na něm je v simulátoru zobrazen implicitně, zatímco zobrazení průběhů ostatních uzlů se vybírá ručně ze seznamu nebo mezerníkem klávesnice.

Obr. 2

Obr. 3

Výhodou je, že Felicitas PCBSim pracuje se schematickým zapojením přímo v programu Eagle, takže není potřeba ho přenášet do simulačního programu. Potřebné nastavení pro simulaci se tak provádí také ve schématu a zůstává v něm uložené spolu se všemi daty. Pokud si uživatel programu Eagle nechce pořizovat samostatný simulační software, potom pro něj může být Felicitas PCBSim vhodnou volbou.

Odkazy

[1] www.felicitas-ce.cz

[2] DPS Elektronika od A do Z č. 2/2014

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik