česky english Vítejte, dnes je sobota 29. leden 2022

Simulační nástroj pro velkoplošnou organickou elektroniku

DPS 2/2017 | CAD/CAE/CAM - články
Autor: Ing. Milan Klauz, CADware s. r. o.
01.png

Švýcarská společnost Fluxim při univerzitě ZHAW (Zurich University of Applied Sciences), která se věnuje vývojovým nástrojům pro organickou elektroniku, představila simulační software Laoss. Jedná se o nástroj zaměřený specificky na návrh velkoplošné organické elektroniky, jako jsou OLED pro displeje a osvětlení a organické solární články.

Protože jednou z výhod organické elektroniky je možnost vytváření velkých komponentů nepravidelných tvarů, lze software Laoss použít pro návrh optimálního rozmístění elektrod jakéhokoliv tvaru. Tím se zamezí nejednotnosti v rozmístění elektrod, která jinak vzniká vlivem odporu mezi elektrodou a nabíjecími vrstvami.

Komerční význam OLED displejů a osvětlení stále roste, a tak vzniká i potřeba velmi jemně doladit všechny detaily. A právě simulační software Laoss je jedním z prostředků, jak toho dosáhnout.

Při návrhu solárních článků dokáže vyhodnotit některé důležité údaje, jako jsou napětí naprázdno, zkratový proud, maximální výkon atd. Také pomůže nalézt optimální tvar elektrod a určit nejlepší materiál s ohledem na průhlednost a vodivost. Protože se moduly solárních článků skládají z několika článků zapojených v sérii, umožňuje Laoss určit optimální počet článků v modulu s cílem minimalizovat jeho neaktivní plochy.

 

obr1
Obr. 1  Výsledky simulací v programu Laoss – proud v elektrodě (vlevo) a elektrický potenciál v elektrodě (vpravo)

 

Při návrhu OLED panelů napomáhá Laoss dosáhnout jejich optimalizace tak, aby byly uniformní s vysokým jasem.

Na webových stránkách výrobce [1] jsou uvedeny podrobnější informace, včetně úvodu do problematiky návrhu OLED displejů a solárních článků.

Odkazy:
[1] www.fluxim.com/solaos-introduction/

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik