česky english Vítejte, dnes je pondělí 26. září 2022

Cena versus funkčnost softwaru

Otázka porovnání ceny s funkcemi a možnostmi jednotlivých programů je při rozhodování o koupi softwaru velmi důležitá.

Americký elektronický magazín PCD&F (Printed Circuit Design and Fabrication) provedl na toto téma koncem loňského roku průzkum [1], na jehož nejzajímavější výsledky se nyní stručně podívejme. Pochopitelně, že situace u nás a v USA není zcela srovnatelná, ale i tak je zajímavé vědět, jak uživatelé v této části světa hodnotí své programy pro návrh desek plošných spojů.

Výsledek průzkumu byl očekávatelný – uživatelé nejvíce oceňují funkčnost a možnosti programu, naopak nejméně „oblíbená“ je otázka pořizovacích nákladů.

Průzkumu se účastnilo 269 uživatelů návrhových programů, z nichž tři čtvrtiny měly více než 20 let zkušeností s návrhem desek plošných spojů. Většina z nich používala software od tří dodavatelů − Mentor Graphics (PADS a Xpedition), Altium a Cadance (OrCAD a Allegro).

Na otázku, co na svých programech nejvíce oceňují, odpovědělo 56 % dotázaných shodně, že funkčnost. Pro dalších 23 % bylo důležité, aby se program bylo snadné naučit, zatímco pro 6 % to byla rychlost odezvy při vykonávání příkazů. Dalších 6 % uživatelů ocenilo jednoduché, intuitivní ovládání programu. Naopak s cenou bylo spokojeno pouze 5 % návrhářů.

Druhá otázka průzkumu byla zaměřená na neoblíbené vlastnosti programů. Zhruba 42 % uživatelů nebylo spokojeno s pořizovací cenou svého programu, 15 % postrádalo návaznost na MCAD programy. Pro 11 % návrhářů pak bylo obtížné se naučit se svým programem pracovat a dalších 11 % postrádalo některé funkce. Zajímavé je, že pouze 8 % uživatelů si stěžovalo na rychlost odezvy programu a 7 % pokládalo provozování svého softwaru za obtížné.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik