česky english Vítejte, dnes je středa 06. červenec 2022

Jak si vedl EDA průmysl ve 3. čtvrtletí 2018

Aliance výrobců EDA softwaru, Electronic System Design Alliance [1], zveřejnila prostřednictvím své služby Market Statistics Service (MSS) výsledky EDA průmyslu za 3. čtvrtletí roku 2018 [2]. Oproti stejnému období předcházejícího roku se obrat zvýšil o 6,7 % na 2 435,6 milionů USD.

Počet zaměstnanců firem zahrnutých do této statistiky se rovněž zvýšil, a to o 8 % (celkem 42 162). To jsou pozitivní zprávy, které indikují pokračující růst EDA průmyslu, ale současně naznačují i růst elektronického průmyslu jako takového.

Kompletní zpráva včetně detailních informací strukturovaných podle jednotlivých kategorií softwaru a také regionů světa je dostupná členům aliance, a tak zde uvádíme alespoň stručné výsledky.

Jak si vedl EDA průmysl ve 3. čtvrtletí 2018

Obrat v kategorii CAE (Computer Aided Engineering) softwaru dosahoval téměř 756,6 milionu USD, což představuje nárůst 5,6 % v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. V kategorii IC Physical Design & Verification to bylo téměř 475,8 milionu USD (nárůst 3,9 %), zatímco v kategorii PCB & MCM (Printed Circuit Board and Multi-Chip Module) byl obrat 200,7 milionu USD (nárůst 5,9 %). Kategorie SIP (Semiconductor Intellectual Property) měla obrat přes 883,5 milionu USD (nárůst 8,8 %), kategorie Services dosáhla obratu 119,1 milionu USD (nárůst o 11,3 %).

Z vlastního EDA softwaru se trvale nejlépe daří CAE programům (schematické editory, simulace, analýzy), které jsou jako v minulosti následovány programy pro návrh a verifikaci integrovaných obvodů, zatímco software pro návrh desek plošných spojů je na opačném konci žebříčku. Z jednotlivých částí světa si nejlépe vedla Severní Amerika (téměř 1 060 milionů USD, nárůst 7,4 %), následována oblastí APAC (Asie/Pacific), kde se obrat zvýšil na 782,9 milionu USD (nárůst 7 %). Dále pak region EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika) s obratem kolem 350,8 milionu USD (nárůst 5,5 %). Pořadí pak uzavírá Japonsko, které je historicky uváděno samostatně – nárůst o 4,1 % představoval obrat 242 milionů USD. Z těchto výsledků je překvapivé, byť těsné, prvenství Severní Ameriky, která v minulosti zaostávala za Asií.

ESD Alliance

Electronic System Design Alliance (ESD) vydává čtvrtletně analýzu Market Statistics Service (MSS), která detailně zpracovává informace o obratu jednotlivých sekcí EDA průmyslu ve světě. Jedná se o placenou službu.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik