česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 11. srpen 2022

Dobré programy pro návrh desek zdarma - v čem je trik?

17.10. 2016 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
PCB123.png

Začalo to již před několika lety, když první vlaštovkou byl zřejmě program PCB123 od Sunstone Circuits, který již je na tomto webu stručně popsaný [1]. Ano, jedná se o software pro návrh desek, a to zcela zdarma. Zde je ale nutné upozornit, že nejde o žádný triviální program pro bastlíře, jak by se snad mohlo na první pohled zdát.  Dnes je takových programů hned několik, vedle PCB123 to je například i SoloPCB [2], nebo PCB Artist [3] od Advanced Circuits, a tak by stálo za to si jejich roli objasnit.

První věcí, která mne u těch několika programů zaujala, byl vždy ohlašovaný velký počet součástek v databázi (knihovně), který snad ani nejde pod půl miliónu kusů. To je ale zajímavé, kdo by si dával práci se zpracováním takového množství součástek do knihovny, když většina placených programů se ještě ani tak daleko nedostala? Druhou věcí, nad kterou jsem se pozastavil, byla avizovaná technická podpora. Ta by měla být na výborné úrovni, včetně různých návodů. Kdo by to dělal zadarmo?

Teprve stažením programu a jeho odzkoušením, se zájemce dozvídá celou pravdu – ano, je to kupodivu docela dobrý program pro návrh desky, i ty součástky jsou k dispozici a technická podpora zřejmě funguje také, ale navrženou desku si musí nechat vyrobit u dodavatele software. V programu totiž nejsou potřebné výstupy pro výrobu, takže nezbývá, než soubor desky poslat dále ke zpracování. Má to ovšem i své výhody – uživatel se dopředu a téměř obratem dozví, kolik daná deska bude stát a kdy ji bude mít (docela velmi rychle).

Není to tedy žádný podfuk, ale pro výrobce desek nový způsob, jak získat další zákazníky. Zatímco PCB123 a PCB Artist vyžadují zadat výrobu pouze dodavateli software, kteří jsou v USA, SoloPCB jde na to pomocí své služby FabStream [4] jinak. Uživatel si v tomto případě může vybrat mezi více výrobci desek ve světě, se kterými má dodavatel programu domluvenou výrobu. 

Bylo by zajímavé zjistit, odkud ty programy vlastně pochází. PCB123 i PCB Artist mohly být napsány jako zbrusu nové, protože mají některé funkce docela zajímavé a moderní, o SoloPCB se mluví jako o převlečené a doplněné starší verzi OrCADu. Důležité je, že výrobci desek, kteří za těmito programy stojí, jsou známé a osvědčené firmy na dobré úrovni.

PCB123-2

Pokud si chcete některý z uvedených programů vyzkoušet, máte možnost si ho jednoduše stáhnout z uvedených webových stránek.

 

[1] Návrhový systém DPS zdarma

[2] FabStream – nový trend v návrhu a výrobě DPS

[3] PCB Artist

[4] FabStream

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik