česky english Vítejte, dnes je úterý 26. březen 2019

SPICE simulátor a další novinky v programu Eagle v.8.4

13.03. 2018 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
01.png

Nová verze programu EAGLE (verze 8.4) má několik zajímavých novinek, z nichž hlavní jsou Board Flip View pro zobrazení spodní strany, Live Design Rule Check pro indikaci porušení návrhových pravidel a SPICE simulátor.

Board Flip View umožní obrátit desku, takže dolní strana je nahoře. To slouží nejenom k lepší vizualizaci spodní strany, ale umožňuje i běžnou práci s deskou – umístit součástky, routovat plošné spoje, atd.

Live Design Rule Check indikuje graficky překročení návrhových pravidel hned ve chvíli, kdy se tak stane. V místě problému se zobrazí malá červená ploška s nastaveným vyplněním, defaultně se šrafováním. Návrhář tak je okamžitě upozorněn kde vzniká problém, například nedodržení izolační mezery.

SPICE Simulator umožňuje provádět simulace a analýzy typu Transient Analysis, DC/AC Sweep a Operating Point přímo ve schématu. V programu je možné přiřadit součástkám odpovídající Spice modely, nebo použít při kreslení schématu symboly součástek s již definovanými modely, které jsou za tímto účelem umístěny v nové knihovně (ngspice-simulation). Tento simulační nástroj není žádnou novinkou – jedná se o osvědčený program Ngspice integrovaný do programu Eagle. Ngspice je součástí Open Source projektu gEDA (www.geda-project.org), jehož cílem je zajistit EDA software zdarma pod GPL.

Zájemci si mohou zdarma stáhnout verzi 8.4, která je omezená na 2 stránky schématu, 2 signální vrstvy desky o ploše max. 80 cm2.

Celá zpráva o novinkách verze 8.4 zde

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
papouch
ep
mikrozone
mcu
projectik