česky english Vítejte, dnes je pátek 26. duben 2024

BQR software pro MTBF podporuje specifikaci ANSI/VITA 51.1

04.08. 2020 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr1_300x225.png

Známý výrobce software pro předpověď spolehlivosti elektroniky, izraelská firma BQR, oznámila, že její software fiXtress pro výpočet MTBF (Mean Time Between Failure) nyní podporuje i ANSI specifikaci zvanou VITA (VITA 51.1). Tato nová specifikace zajišťuje metodu k úpravě spolehlivostních modelů pro standard MIL-HDBK-217-F2 (zkráceně M217F2), s cílem získat více konzistentní výsledky. Nejedná se tedy o revizi vojenského standardu MIL217F2, ale o metodu zadávání vstupních informací pro předpověď spolehlivosti při použití tohoto standardu.

Problém je, že dnes se více a více i v elektronických systémech pro vojenské a vysoce spolehlivé aplikace používají součástky, které se běžně nabízí pro komerční účely – ty jsou označovány jako COTS (Commercial Off-The-Shelf). Jednotliví odborníci na spolehlivost si proto různě upravovali metodiku výpočtu MTBF, aby výsledek byl více realistický, což ovšem vedlo k rozdílným výsledkům. Spolehlivá metoda předpovědi četnosti selhání (failure rate) COTS součástek se proto stala nutností.

Odpovědí je nová specifikace VITA od ANSI, která nabízí metodu k předpovědi četnosti selhání pro COTS součástky použité ve vojenských a vysoce spolehlivých aplikacích. Ta umožňuje zadávat vstupní informace pro výpočet MTBF při použití standardu M217F2 tak, aby výsledné MTBF více odpovídalo skutečnosti.

Jak se použití VITA jeví v porovnání s jinými metodami výpočtu MTBF je vidět na přiloženém obrázku, kde jsou výsledky MTBF pro obvod (34 aktivních a 50 pasivních součástek) vypočítané pro standardy Telcordia T332.3 (modrá), MIL HDBK 217G (zelená), MIL HDBK 217F2 s Vita (žlutá), MIL HDBK 217F2 (červená). Jak je vidět, výpočet s pomocí VITA specifikace je mezi standardy 217G a 217F2, přičemž při nižších teplotách se blíží více 217G, zatímco při vyšších teplotách se blíží prostředku mezi nimi.

Více informací zde

mklauz@dps-az.cz