česky english Vítejte, dnes je neděle 10. prosinec 2023

ARLON – plátované materiály pro náročnější aplikace

DPS 1/2011 | Články
Autor: Ing. Vladimír Kalista

Jsme přesvědčeni, že jméno ARLON není třeba profesionálům nijak podrobněji představovat, protože je již více než půl století v branži zavedeným pojmem. Asi každý, kdo měl kdy co do činění s tištěnými obvody a plátovanými materiály, o ARLONU slyšel. Přesto však leckdo přes-ně neví, kam dnes produkci této firmy zařadit a jaký je vlastně její aktuální profil.

ARLON je jedním z vedoucích světových výrobců plátovaných materiálů pro náročnější aplikace. Sídlí v USA ve státě Delaware a v Kalifornii, kde má své dva základní závody. Jak již bylo řečeno, ARLON se orientuje na výrobu plátovaných materiálů pro náročnější aplikace, klasické základní materiály třídy FR4 tudíž nemá v nabídce. Zato se však může pyšnit již více než šedesátiletou zkušeností s vývojem a výrobou teflonových materiálů.

Řada z nabízených výrobků (v poslední době např. materiály CLTE) je celosvětově počítána mezi „Best-in-Class“, tj. nejlepší produkty své třídy.

Nabídku ARLONU lze rozdělit do dvou základních oblastí:

Elektronické substráty:

tj. produkty na bázi speciálních termosetů včetně polyimidů, vysoce tepelně odolných epoxy materiálů a nízkoztrátových termosetů a prepregů pro náročné aplikace, kde běžné FR4 materiály již svými – zejména mechanickými – vlastnostmi nestačí;

Mikrovlnné substráty:

tj. produkty na bázi PTFE (teflonu), keramikou plněných teflonů a nízkoztrátových keramických termosetů, poskytující vlastnosti nezbytné pro náročné frekvenčně závislé aplikace. Jedná se např. o anténní systémy, radarové komponenty, desky výkonových zesilovačů, komunikační systémy a další podobné aplikace.

V oblasti mikrovlnných substrátů je na výběr několik základních produktových řad:

DiClad

Jednosměrně tkaný teflonový sklolaminát s permitivitou 2,17–2,6 a koeficientem ztrát 0,0009–0,0022. Jedná se o produkt s velmi nízkými ztrátami.

CuClad

Křížově tkaný teflonový sklolaminát s permitivitou 2,17–2,6 a koeficientem ztrát 0,0009–0,0022. Křížová vazba laminátu poskytuje stabilně izotropní strukturu v osách X-Z pro aplikace, které to vyžadují. Jedná se o produkt s nízkými ztrátami.

IsoClad

Netkaný teflonový sklolaminát s permitivitou 2,17–2,33 a koeficientem ztrát 0,0013–0,0016. Tento materiál je díky své struktuře daleko ohebnější než tkané materiály, což je skvělá vlastnost např. pro ohýbané nebo tvarované antény a podobné aplikace. Jedná se o produkt s velmi nízkými ztrátami.

Celkově se dá říci, že materiály DiClad, CuClad a IsoClad si jsou svými základními elektrickým vlastnostmi (a vlastně i cenově) dost podobné. Liší se zejména stabilitou svých parametrů a mechanickými vlastnostmi.

CLTE

Tkaný teflonový sklolaminát plněný keramickou mikrodisperzí s permitivitou 2,94 nabízí vynikající poměr mechanické a teplotní stability pro všechny fázově citlivé aplikace.

AD250-450

Jedná se o cenově velmi příznivou (ekonomickou) řadu sklolaminátů s přísadou teflonu s permitivitou 2,5–4,5 a koeficientem ztrát 0,0018–0,003 pro aplikace vyžadující velkou frekvenční stabilitu.

AD600 a AD1000

Sklolamináty s přísadou teflonu a keramických disperzí. Vykazují vysokou permitivitu 6,15–10,2 a velmi nízké ztráty. Vhodné pro miniaturní mikrovlnné obvody.

Série DiClad-PIM a AD-PIM

Tyto nové speciální materiály jsou navrženy k minimalizaci pasivního intermodulačního zkreslení, což je velmi důležité zejména u anténních aplikací.

25N/25FR

Rodinu „vysokofrekvenčních“ produktů uzavírají cenově velmi příznivé neteflonové, nízkoztrátové lamináty, zpracovatelné klasickými postupy FR4. Permitivita je v rozmezí 3,38–3,58 a ztráty cca 0,0025–0,003.

V doplňkové nabídce je rovněž celá řada termoplastických lepicích folií a to k vytváření vícevrstvých materiálů např. s klasickými materiály FR4 či k připojování chladičů atp.

V druhé základní skupině materiálů tj. v oblasti tzv. elektronických substrátů se jedná zejména o:

  • tkané sklo-polyimidové a sklo-epoxydové produkty s vynikající tepelnou odolností a vysokou teplotou tavení;
  • tepelně vodivé produkty, skloepoxydové, keramikou plněné, vhodné pro vícevrstvé spoje a chladící elementy.

THERMOUNT – produkty s řízenou tepelnou roztažností, vyrobené z netkaného aramidového laminátu, vhodné pro vícevrstvé spoje a tam, kde je nutno tepelnou roztažnost striktně přizpůsobit navazujícím materiálům.

Mimoto je v nabídce i řada dalších speciálních a doplňkových materiálů, které jsou podrobně specifikovány na www.arlonmed.com.

Všechny plátované materiály jsou standardně dodávány oboustranně pokovené mědí a to buď v tloušťce 17 nebo 34 mikronů (což je vlastně ekvivalent pokovení půl nebo jedna unce Cu na stopu čtvereční). Zakázkově lze však dohodnout i dodávku jednostranného pokovení či jiných tlouštěk. Možné je rovněž podložení celé desky až 5mm tlustou vrstvou mědi, hliníku či bronzu, což může být velmi výhodné pro konstrukci a výrobu nejrůznějších krabiček, pouzder či chladičů.

Všechny materiály jsou skladově k dispozici v tloušťkách dielektrika od cca 0,03 do 3 mm a to zhruba v deseti stupních. V případě speciálních potřeb lze samozřejmě diskutovat i další rozdílné požadavky. Běžné materiály jsou ze závodů v USA obvykle expedovány během šesti pracovních dnů od objednání.

Výhradním zastoupením firmy ARLON pro český a slovenský trh je společnost TransTech Electronic s. r. o. se sídlem v Praze 4, Hněvkovská 58, kde vám rádi poskytneme jakékoliv rady a konzultace a pomůžeme při výběru materiálu, který nejlépe vyhoví Vašim potřebám a požadavkům. U většiny materiálů lze rovněž zajistit technologické vzorky k ověření. Poskytneme podrobné doporučené technologické postupy k dosažení nejlepších možných výsledků. Protože jsme dlouhodobě ve styku s většinou výrobních kapacit na zpracování plošných spojů v České republice, můžeme potencionálním zájemcům doporučit i vhodného zpracovatele přesně dle specifikovaných potřeb.