česky english Vítejte, dnes je sobota 20. červenec 2024

Testery elektrické bezpečnosti společnosti Associated Research

Začátkem léta byl americkým výrobcem Associated Research představen nový multifunkční tester elektrické bezpečnosti OMNIA druhé generace. Přístroj v sobě kombinuje funkce testu příložným napětím, spojitosti, uzemnění – ochranného vodiče a test izolačního odporu a je tak vhodným nástrojem pro testování v široké oblasti nejen elektronické výroby.

Přístroj zaujme zejména velkým barevným TFT displejem s rozlišením 800×480

bodů, hlavní přednosti se však skrývají v nabízených funkcích. Úplnou novinkou je funkce DualCHEK, která uživateli umožňuje provádět současně test příložným napětím („hipot“ test) a test odporu ochranného vodiče („ground bond“ test). Tato funkce výrazně zvyšuje rychlost testování zejména na výrobních linkách. Druhou zcela novou vlastností je uživatelské komunikační rozhraní „My Menu“, díky kterému si operátor může provést své vlastní nastavení menu a vytvářet si klávesové zkratky pro rychlé vyvolání nejčastěji používaných obrazovek a testů.

Testery elektrické bezpečnosti společnosti Associated Research.jpg

Z dalších vlastností, nabízených výrobcem standardně u všech svých automatizovaných testerů jsou to například tyto:

  • SmartGFI funkce – bezpečnostní opatření pro vypnutí VN výstupu z testeru do 1ms po detekování zvýšených svodových proudů;
  • VERI-CHEK funkce – vestavěná sekvence pokynů, která provede operátora verifikací správné činnosti testeru; tato verifikace je zpravidla prováděna v uživatelem stanovených časových intervalech – např. na začátku každé pracovní směny;
  • CAL-ALERT funkce – automaticky upozorní na blížící se termín plánované kalibrace přístroje.

Pro testy dielektrické pevnosti přístroj disponuje výstupním napětím až do 5kV AC nebo DC, (výstupní proud 50mA u AC, resp. 20mA u DC testů). Maximální výkon je 250VA, v nejbližší době bude spuštěn také prodej 500VA verze (tj. 100mA testovací proud). Samozřejmostí je možnost nastavení náběžné i sestupné doby na a z plného napětí a doba setrvání na maximální hodnotě. Pro druhý nejčastěji používaný typ testu – ochranného vodiče – je přístroj vybaven výstupem až do 8V / 40A AC. Pomocným testem je test spojitosti obvodu. Poslední je test izolačního odporu s testovacím napětím v rozsahu 30–1000V DC a rozsahem měřených odporů do 50GΩ. Přístroj je standardně dodáván s komunikačním rozhraním USB a RS-232. Volitelně může být přístroj dále vybaven LAN a GPIB rozhraním a softwarem AUTOWARE.

Pro podrobné informace o produkci firmy Associated Research kontaktujte prosím společnost TESTOVACÍ TECHNIKA s.r.o. (www.teste.cz), autorizovaného distributora výrobce v ČR a SR.